Карановић је на представљању тог апарата на Аеродрому "Никола Тесла" навела податак да због изненадног срчаног застоја у Сједињеним Америчким Државама годишње умре 400.000 људи, у Европи 700.000 људи, при чему се Србија налази у групи земаља са веома високим ризиком од те болести.
Она је указала на то да је чак 56 одсто укупне смртности у нашој земљи изазвано болестима срца и крвних судова и додала да је АЕД мали, батеријски, портабилни апарат конструисан тако да га уз минималну обуку могу употребљавати и људи који нису медицински образовани, а који може да испоручи електрични шок срцу да би оно обновило нормални срчани ритам.
Према њеним речима, већ сада једна радна група ради анализе и сагледава могућности да се у нашој земљи већи број ових апарата постави на што више места.
Такође, Карановић је рекла да АЕД апарате треба поставити на место где дневно прође више од 1.500 људи, а идеално би било да су на таквој удаљености да се до њих може доћи и поставити на унесрећеног у року од пет минута.
Карановић је објаснила да се у ЕУ од 2001. године препоручује да ови апарати буду постављени у пословним зградама, спортским објектима, тржним центрима, метроима, аеродромима, железничким станицама, авионима, фитнес центрима, сајмовима, а од 2002. године ти апарати су обавезни и у школама у САД.
Презентацију аутоматског екстерног дефибрилатора организовала је Амбасада САД у Београду уз сарадњу Министарства здравља и ЈП Аеродром "Никола Тесла".