Ђелић је у излагању и расправи на тему "Да ли је западни Балкан унутар или изван ЕУ", одржаној у Центру за европску политику у Бриселу, указао на то да нове чланице ЕУ које су запале у финансијске тешкоће лако добијају десетине милијарди евра помоћи.
Он је подсетио на то да је Унија с Украјином постигла договор о улагању више милијарди евра у систем преноса руског гаса у Европу, док Србија и земље западног Балкана, које су биле тешко погођене гасном кризом ове зиме а при томе увелико спроводе европске реформе, нису добиле ниједан евро за доградњу складишта гаса и гасовода.
Према његовим речима, ЕУ је истовремено одлучила да преостала буџетска средства из ранијих година у износу од пет милијарди евра уложи махом у енергетску инфраструктуру, при чему ништа није предвиђено за земље западног Балкана, иако су оне у Заједници за енергију Европска унија-југоисточна Европа.
Ђелић је рекао да Влада Србије предлаже да, због последица кризе, половину буџетског дефицита Србије – за који Међународни монетарни фонд сматра да може достићи шест одсто бруто домаћег производа – отклони Влада, а остатак махом међународне банке и институције.
Он је навео да то укључује и предлог који разматра Европска комисија да се 120 милиона евра издвоји из програма ИПА за помоћ балканским земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у Унији.
Део трошкова би се покрио и из очекиваних прихода од приватизације у Србији, па и од позајмица на тржишту капитала, тако да би Влада Србије обезбедила 900 милиона евра, а исто толико би се добило од ЕУ и међународних финансијских установа, укључујући и приватне европске банке у Србији које су до сада оствариле позамашну добит, објаснио је Ђелић.
Он је додао да Влада Србије очекује да филијале ових банака из земаља еврозоне у Европској унији у овој години такође одложе доспеле дугове приватних српских фирми у износу од приближно пет милијарди евра.
Потпредседник Владе Србије указао је на то да таква очекивања и те како имају смисла, будући да је банкарски систем у Србији један од најуспешнијих у Европи, па је расположиви капитал у филијалама банака у Србији три пута већи него, на пример, у Мађарској.
Према његовим речима, две трећине трговине Србије одвија се с чланицама Европске уније, а остатак с регионалном зоном слободне трговине и другим земљама, док је у последње три године 75 одсто директних страних улагања у Србију, а то је десет милијарди евра, дошло из држава ЕУ.
Србија је тако чињенички, ако не и правно, већ део Европске уније. Зато сваки пакет унутар Европске уније за подршку земљама које западну у тешкоће због финансијско-економске кризе мора обухватити и Србију и западни Балкан, поручио је Ђелић.
Добро се зна да су неке земље у региону врло крхке, а циљ би морао бити и то да се очува њихова стабилност, закључио је потпредседник Владе Србије.