Аутор:
Танјуг
Самарџић-Марковић је у изјави агенцији Танјуг навела да Србија не може бити спортска нација уколико деца нису заступљена у спорту.
Најважнији приоритет Министарства омладине и спорта, који је дефинисан Стратегијом развоја спорта, није колективни или индивидуални спорт већ укљуцивање деце, казала је министар омладине и спорта.
Према њеним речима, циљ Министарства је да у школама бављење спортом буде више заступљено, као и да се много већи број ученика бави неком спортском активношћу.
Самарџић- Марковић је указала да се приход од изнајмљивања школских спортских дворана не користи у договорене намене, јер се не инвестира у њихово евентуално обнављање, већ се приход користи за плате и друге трошкове, а деца за то време немају где да вежбају.
Она је казала да је Министарство омладине и спорта са Министарством просвете оформило радну групу која ће учинити све да се искорени таква појава, јер, како је оценила, уколико се жели ангажовање деце у спорту, школски спорт и више часова физичког васпитања, те дворане морају бити доступне деци.
Планирамо да изградимо 10 типских дворана за школски спорт, навела је министар омладине и спорта, додајући да би дворане биле намењене школама које немају салу, али и спортским такмичењима на нивоу школа, преко којих може да се оживи спорт.
Она је рекла да је Министарство са Фудбалским савезом Србије организовало пројекат у оквиру којег ће 50 "мини пич" терена бити постављено по целој земљи, како би што више деце било укључено у бављење спортом.
Самарџић-Марковић је најавила и да ће у среду, 2. септембра, са представницима гранских спортских савеза разговарати о томе коме ће припасти спортски објекат на Кошутњаку од 5.000 квадратних метара.
Циљ Министарства је да већина савеза добије своју кућу, нагласила је министар омладине и спорта, додајући да ће Пливачки савез Србије добити базен са свим пратећим објектима.
Она је напоменула да Министарство није заборавило ни особе са инвалидитетом и посебним потребама и као пример навела изградњу центра за стонотенисере у Суботици и лифт за инвалиде у хали "Језеро" у Крагујевцу.
Одговарајући на питање да ли и како Министарство помаже младе таленте који нису до сада постигли веће резултате, а велики су потенцијал Србије, Самарџић-Марковић је казала да су за перспективне спортисте обезбеђене редовне стипендије и кампови за њихову припрему.