Слева: Жарко Обрадовић, Диана Драгутиновић, Драган Шутановац, Ивица Дачић, Снежана Маловић, Расим Љајић и Томица Милосављевић
Дачић је том приликом потписао и Споразум о образовању Савета за супротстављање илегалним миграцијама између министарстава унутрашњих послова, спољних послова, финансија, рада и социјалне политике, одбране, правде, економије и регионалног развоја и Комесаријата за избеглице.
Споразуме су потписали и министар одбране Драган Шутановац, финансија Диана Драгутиновић, просвете Жарко Обрадовић, правде Снежана Маловић, рада и социјалне политике Расим Љајић и здравља Томица Милосављевић, представници министарстава спољних послова и економије и регионалног развоја, као и Комесаријата за избеглице.
Дачић је истакао да се потписивањем Споразума у области борбе против трговине људима жели обезбедити координирана политика у супротстављању том облику криминала, а нарочито у области превенције, едукације и заштите жртава.
Према његовим речима, Србија жели да на правовремени и свеобухватни начин одговори на проблем трговине људима кроз правни и социјални приступ проблему.
Он је истакао да је тим документом предвиђена хармонизација рада и координација активности државних органа у области заштите жртава трговине људима у циљу обезбеђивања одрживости програма заштите и реинтеграције жртава, посебно обезбеђивањем смештаја за жртве.
Дачић је истакао да је то посебно значајно јер се у Србији у последњих неколико година све више препознају домаћи држављани – жртве трговине људима, међу којима је половина млађих од 18 година.
Први потпредседник је подсетио на то да је Влада Србије 26. марта усвојила Стратегију супротстављања илегалним миграцијама која је заснована на Националном програму за интеграцију у ЕУ, усвојеној Стратегији интегрисаног управљања границом и реформским процесима у земљи.
Он је рекао да су приоритетни задаци те стратегије испуњавање критеријума за либерализацију визног режима за грађане Србије, убрзавање процеса стабилизације и придруживања, јачање безбедносног капацитета и потенцијала Србије и спровођење концепта интегрисаног управљања границом.
Дачић је истакао да је методологија супротстављања илегалним миграцијама из стратегије заснована на позитивном законодавству Србије, најбољој полицијској пракси Србије и ЕУ, као и на шенгенском каталогу мера, којим су обухваћене четири фазе супротстављања илегалним миграцијама.
Према његовим речима, ту спадају активности у трећим земљама, земљама порекла и транзита, билатерална и међугранична сарадња, мере провере и надзора на спољним границама, као и остале мере у борби против илегалних миграција.
Министар правде Снежана Маловић подсетила је на то да су изменама Кривичног законика пооштрене казне за трговину људима, и додала да је за основни облик трговине људима запрећена минимална затворска казна од три године.
Маловић је указала на то да је у борби против трговине људима неопходно што пре применити закон о одузимању имовине стечене извршењем кривичних дела, и нагласила да је Влада Србије одлучна да се супротстави свим видовима криминала, укључујући и трговину људима.
Она је подсетила на то да су приликом формирања Владе Србије зацртана два циља – борба против криминала и корупције и европске интеграције, и додала да се потписивањем ових споразума постижу оба циља.
Борба против трговине људима једна је од најважнијих тема на путу европских интеграција, а Србија од почетка пута ка ЕУ мора да санкционише такве ствари јер ће након либерализације визног режима бити више проблема када су у питању илегалне миграције, рекла је Маловић.
Према њеним речима, у тој борби неопходна је добра координација државних органа, регионална сарадња, као и сарадња са медијима и просветним установама.
Маловић је подсетила на то да је Србија ратификовала конвенцију Савета Европе против трговине људима, која је најсавременији правни акт за борбу против те нелегалне активности.
Она је додала и да су српски стручњаци позвани да испред Уједињених нација учествују у изградњи закона који треба да представља правни оквир за сва национална законодавства, а који говори о трговини људима.
Дачић је оценио да препорука Европског парламента о укидању виза за грађане Србије представља практичну корист за наше грађане, и додао да је то први корак ка чланству наше земље у ЕУ.
Он је истакао да је Европски парламент усвојио препоруку, и навео да ће
коначну одлуку о томе донети Савет министара унутрашњих послова и правде земаља чланица ЕУ на седници која ће бити одржана крајем овог месеца.
Према његовим речима, ово је само први корак у европским интеграцијама, а крајњи циљ је чланство Србије у Унији.