Срећковић је у изјави за агенцију Танјуг истакао да ова сума чини више од 14 одсто укупног друштвеног бруто производа земље и више од половине целокупног српског извоза, и додао да је ово показатељ да упркос многим супротним проценама, приливи од дијаспоре лане нису подбацили.
Он је указао на то да је финансијска подршка Србији од дијаспоре била већа чак и од подршке Међународног монетарног фонда (ММФ) и осталих међународних финансијских институција, због чега су девизне дознаке из дијаспоре допринеле макроекономској стабилности.
Министар је оценио да је финансијска подршка допринела и релативној стабилности девизног курса, с обзиром на то да су ове девизе највећим делом одлазиле у финалну потрошњу, чиме је драстично повећавана њихова понуда на девизном тржишту и тиме одржаван курс динара.
Према његовим речима, девизни прилив од српске дијаспоре био је драгоцен и за одржавање нивоа животног стандарда грађана Србије јер је у просеку сваки грађанин прошле године по овом основу приходовао приближно 698 долара, што је било драгоцено у време економске кризе.
Срећковић је истакао да је највећи прилив девизних дознака био из Немачке, Швајцарске, Аустрије, САД, Канаде, Аустралије и Шведске.
Он је објаснио да је девизни прилив могао бити и већи од објављеног јер велики део новца у земљу улази неформалним каналима због великих банкарских провизија приликом трансфера, који се најчешће крећу од 0,15 до 0,4 одсто.
Министар је указао на то да ови подаци показују велики финансијски потенцијал наше дијаспоре и потврђују да је активнија политика према расејању наш државни интерес.
Срећковић је прецизирао да је дијаспора од 2000. године до данас инвестирала више од 550 милиона долара у мала и средња предузећа, у којима сада ради приближно 22.000 људи.
Јасно је да активнија економска политика према дијаспори и нуђење конкретних инвестиционих пројеката у наредном периоду могу дати велики подстицај привредном развоју Србије, уколико дефинитивно повратимо поверење нашег расејања, на чему Влада Србије интензивно ради, закључио је Срећковић.