Ђелић је на конференцији за новинаре рекао да ће преговори о чланству трајати годину дана, након чега Србија добија статус придруженог члана, а кроз две до пет година постаће пуноправни члан ЦЕРН-а.
Он је оценио да је почетак преговора о чланству у ЦЕРН-у велики дан за Србију.
Приступање тој организацији је веома значајно јер она обавља највећи научни експеримент у историји човечанства "Велики сударач хадрона", у којој учествује и 40 српских научника, нагласио је потпредседник Владе.
Према његовим речима, преговори о чланству у овој организацији могу да буду подстицајни и за привреду, а такође су и један од важних корака у процесу европских интеграција наше земље.
То је Србија у којој вреди бавити се науком, поручио је Ђелић и напоменуо да заједно са нашом земљом преговоре о чланству започињу и Словенија, Кипар, Израел и Турска.
Председник Комисије за сарадњу са ЦЕРН-ом Петар Аџић изразио је захвалност Влади Србије на подршци коју је пружила научницима и додао да чланство у ЦЕРН-у није само шанса за физичаре већ и све остале научнике који се баве биомедицином, инжењерством или информационим технологијама.
Представник Института за физику Марија Милосављевић-Врањеш саопштила је да преговори са ЦЕРН-ом пружају шансу младим научницима из Србије да се опробају у великим међународним пројектима и истраживањима.
СФР Југославија је била једна од 12 оснивача ЦЕРН-а 1954. године, а повукла се из ове организације 1961. године.
ЦЕРН чини 20 земаља чланица, а приближно 30 држава сарађује са Центром у Женеви.