Аутор:
Фонет
Калановић је на округлом столу на тему „Сива економија – социјално-економски проблем Србије" истакла да сива економија разара економски систем земље и утиче на стандард становништва и смањење прихода у државном буџету.
Она је објаснила да је сива економија нелојална конкуренција онима који послују по закону јер може да понуди ниже цене због тога што се не плаћају порези и друге таксе.
Истовремено, како је додала, она представља и велики социјални проблем јер запослени немају здравствено и пензионо осигурање.
Највећи део сиве економије чине непријављене радње и непријављени радници, навела је Калановић, уз напомену да се процењује да у сивој зони ради између 500.000 и милион радника.
Према њеним речима, у суседним земљама, као што је на пример Словенија, сива економија чини 20 до 24 одсто економије, док је у Србији то око 40 одсто.
Калановић је истакла да ће укидање такси које је Влада предвидела највише олакшати пословање малим предузећима и предузетницима, а управо у том сектору је највише развијена сива економија.
Она је најавила да ће Влада олакшати пословање привреди, али и увести јачу контролу у тој области и пооштрити казне.
У наредним месецима у области сиве економије ићи ће се на подршку привреди, али и реформу инспекцијских служби, измене и допуне закона, уређење процедура, дефинисаће се улоге инспектора и пооштрити казне, нагласила је Калановић.
Помоћник министра рада, запошљавања и социјалне политике Радмила Букумирић- Катић навела је да на црно највише раде млађи и старији људи, примаоци социјалне помоћи и корисници новчане накнаде за незапослене и додала да би тај проблем могао да буде ублажен увођењем флексибилнијих форми рада.
Економски саветник делегације Европске уније у Србији Френк Јанмат
оценио је да је важно да се удео сиве економије у Србији смањи и
због уласка у ЕУ.
Он је рекао да једна мера није довољна и да је потребан сет мера и
додао да је разлог високе сиве економије у Србији високи порез и
доприноси на плате запослених, што утиче на то да послодавци не
пријављују запослене.
За смањење сиве економије потребно је и поједностављење и
појефтињење административних процедура, као и оштрије кажњавање, додао је Јанмат.