Милан Бачевић
Аутор:
Танјуг (архивски снимак)
У саопштењу Министарства природних ресурса, рударства и просторног планирања наводи се да је Протоколом договорена сарадња две стране на изради студије, којом ће бити обухваћени сви елементи који се односе на поменути пројекат у делу кроз Републику Србију, са освртом на Републику Македонију и Грчку, колико је то могуће.
Протокол предвиђа и наставак добре сарадње Србије са том кинеском компанијом, која ће се односити на помоћ кинеских експерата и научника у области геодетских и геомеханичких испитивања терена у нашој земљи.
Овај пројекат, који би био од капиталног значаја првенствено за Србију, али и за Македонију и Грчку, био би веома користан и за земље централне и западне Европе, с обзиром на то да би канал преко Дунава повезао Мораву са пловним системима Рајна-Мајна-Дунав, Одра-Висла и Сена и Рона, а истовремено би отворио и излаз на Егејско море.
У разговорима није разматрано питање финансирања пројекта „Канал Морава“.
Бачевић је током боравка у Кини посетио и кинески град Ји Чанг, где је изграђена највећа брана у Кини „Три клисуре“, која је и један од највећих грађевинских подухвата компаније ''China Gezhouba Group Corporation'', додаје се у саопштењу.