Крстић је приликом представљања програма мера штедње на седници Владе, која је отворена за медије, нагласио да ће држава морати да промени и модел инфраструктурних инвестиција.
Он је поручио да ће Србија морати значајно да побољша углед и перцепцију пословног амбијента јер је то прва и основна препрека свим инвеститорима када размишљају да ли да улажу у нашу земљу.
Министар је указао на то да је неопходна промена појединих закона, посебно Закона о раду, и додао да би се на тај начин омогућило флексибилније запошљавање и отпуштање радника.
Такође, како је објаснио, потребно је и да процедура добијања грађевинских дозвола буде једноставнија, а Министарство финансија ће морати да промени прописе који се односе на висину накнада, али и да их учини транспарентнијим.
Потребно је да се промени модел инфраструктурних инвестиција јер држава више неће моћи да буде финансијер, а један од модела биће јавно-приватна партнерства, при чему ћемо се трудити да што већи део посла изводе домаће фирме, истакао је Крстић.
Министар је најавио да ће најнижа стопа пореза на додату вредност бити повећана са осам на десет одсто за неегзистенцијалне производе.
Он је саопштио да ће се радити на сузбијању сиве економије, уз напомену да ће бити уведени јединствени електронски обрасци и онлајн контрола фискалних рачуна, појачана теренска контрола и спроведена темељна реорганизација Пореске управе.
Према његовим речима, увођењем ових мера требало би да годишње буде обезбеђено више од 200 милиона евра, док би се још приближно 150 милиона евра добило сузбијањем сиве економије, шверца и нелегалне продаје дувана.
Крстић је упозорио на то да би наша земља за две године отишла у банкрот без нових економских мера штедње.
Он је најавио још један ребаланс државног буџета за 2013. годину јер ће приходи бити мањи за 20 милијарди динара од планираних, и додао да ће плате у јавном сектору које су веће од 60.000 динара бити смањене.
Министар је саопштио да ће плате веће од 60.000 динара бити умањене тако што ће за 20 одсто бити умањена разлика између лимита од 60.000 динара и плате запосленог.
Крстић је објаснио да то практично значи да ће запослени који сада има плату 70.000 динара убудуће примати 68.000 динара.
Према његовим речима, плате у јавном сектору су 30 одсто веће него у приватном, при чему је између пет и десет одсто више запослених у јавном сектору него у земљама у региону.
Он је указао на то да ће буџет Србије на почетку наредне четири године бити у минусу између 200 и 400 милиона евра због дуговања јавних предузећа.
Крстић је навео да је проблем то што је држава у последњих неколико година давала гаранције јавним предузећима за које сад знамо да неће моћи сама да се сервисирају.
Он је најавио да од наредне године почиње примена мера у вези са превременим одласцима у пензију, тако што ће они који се на то одлуче примати мање пензије.
Министар је објаснио да ће држава постепено приближавати старосну границу за одлазак у пензију за мушкарце и жене, тако што ће мушкарци радити до 65, а жене до 63 године.
Крстић је најавио да ће једна од економских мера у јавном сектору бити уштеда на роби, услугама и дискреционим правима, а на томе би могло да се уштеди између 30 и 40 милиона евра.
Он је указао на то да је у предлогу буџета за 2014. годину од министарстава затражено да сами за 10 одсто снизе своје трошкове, и додао да ће уштеда на путовањима и превозу имати своје ефекте.