У саопштењу се наводи да ове вакцине предвиђа важећи Правилник о имунизацији и начину заштите лековима, док петовалентна вакцина, коју родитељи купују у слободној продаји, није предвиђена овим документом.
Несташица петовалентне вакцине узрокована је немогућношћу реномираних фармацеутских кућа, као што су "Глаксо Смит Клајн" и "Санофи Пастер", које су уједно и једини светски произвођачи ове вакцине регистровани у нашој земљи, да снабдеју тржиште Србије и земаља региона.
Како би се омогућила адекватна ревакцинација деце која су већ примила петовалентну вакцину, Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” и Републичка стручна комисија за заштиту становништва од заразних болести одржаће у четвртак, 3. априла, састанак након којег ће бити прослеђено стручно-методолошко упутство за лекаре, као и упутство за родитеље.
Министарство здравља је од почетка примене петовалентне вакцине веома опрезно процењивало реалне околности производње и снабдевања тржишта овом вакцином, у намери да Институт за вирусологију, вакцине и серуме “Торлак” дугорочно представља сигурност у имунизацији деце, што се огледа у терминима примене Правилника о имунизацији.
Србија се, захваљујући опрезу и одговорном приступу имунизацији, не налази у ситуацији у којој су сада поједине земље у региону које су започеле вакцинацију петовалентном вакцином, а коју не могу да наставе јер им произвођач не испоручује неопходне количине вакцина.
Тренутна ситуација са несташицом петовалентне вакцине на тржишту у Србији указује на важност ревитализације сопствене производње у Институту “Торлак”, оцењује се у саопштењу.