Аутор:
rtv.rs
У саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине наводи се да је број регистрованих случајева тровања строго заштићених врста птица карбофураном и број откривених затрованих мамаца у значајном порасту.
Најчешћи начин тровања дивљих врста птица и сисара јесте путем затроване хране, односно исхраном дивљих врста птица и сисара лешевима животиња или њиховим деловима, који су намерно третирани овим инсектицидом и намерно постављени као мамци.
Карбофуран делује на централни и периферни нервни систем, блокира или стимулише пренос нервних импулса, изазива парализу мишића и доводи до брзе смрти.
Према подацима Покрајинског завода за заштиту природе, само у 2014. години је у околини села Свилојево, у општини Апатин, у три наврата пронађено осам мртвих јединки строго заштићене врсте орла белорепана (Haliaeetus albicilla) и две јединке строго заштићене врсте мишара (Buteo buteo).
Токсиколошким испитивањима која је извршио Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“ утврђено је да су јединке угинуле због уношења хране која је третирана карбофураном.
Само једна пронађена угинула јединка белорепана није имала остатке карбофурана у организму, а за један леш белорепана токсиколошка испитивања још нису завршена.
Међутим, у широј околини села Свилојево откривене су још две угинуле јединке ове врсте птице, а пронађен је и леш овце у чијој непосредној близини су пронађени угинули белорепани, за који је токсиколошким испитивањима такође утврђено да садржи остатке карбофурана.
Против непознатог починиоца, због чијег немара, небриге, несавесног пословања и злоупотребе инсектицида Фурадан 35 СТ су угинуле ове строго заштићене врсте (укупно седам белорепана и два мишара), Основном јавном тужилаштву у Сомбору 17. априла ове године поднет је захтев за покретање кривичног поступка.
И друге птице страдају услед злоупотребе карбофурана. Фитосанитарна инспекција је 26. априла ове године, по пријави Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, извршила инспекцијски преглед у атару насеља Чока, у истоименој севернобанатској општини, где је пронађено 19 мртвих јединки строго заштићене врсте ждрала (Grus grus).
Лабораторијским испитивањем узоркованог третираног семена кукуруза, чија сетва није извршена на одговарајући начин (семе је остављено на површини земљишта), као и поника кукуруза са парцеле на којој су пронађени угинули ждралови, утврђен је висок садржај активне супстанце карбофуран којом је пре сетве већ третирано (дорађено) семе кукуруза поново третирано у такозваној „кућној радиности“.
Инспекцијски преглед извршен је и од стране покрајинске инспекције заштите животне средине, као и од стране републичке ветеринарске инспекције Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
Након резултата токсиколошких испитивања лешева против закупца парцеле на којој су пронађени угинули ждралови биће поднет захтев за покретање одговарајућег поступка Основном јавном тужилаштву у Кикинди.
Учестали примери угинућа строго заштићених врста веома су забрињавајући, а оваквим несавесним и незаконитим поступцима доводи се у питање чак и опстанак неких од заштићених врста птица и сисара у Србији.
Министарство пољопривреде и заштите животне средине подсећа на то да је у Србији 31. децембра 2013. године укинута дозвола за промет средства за заштиту биља Фурадан 35 СТ.
У складу са одредбама Закона о средствима за заштиту биља, инспекцијске службе Министарства, заједно са увозницима и дистрибутерима, активно раде на повлачењу из промета залиха овог средства за заштиту биља, чија је даља продаја и примена забрањена.
Ресорно министарство је упутило позив релевантним институцијама и организацијама, невладиним организацијама и грађанима да правовременим пријављивањем евентуалних случајева поседовања и коришћења Фурадана помогну Министарству и другим надлежним органима у процесуирању одговорних починилаца, додаје се у саопштењу.