Вучић је на конференцији за новинаре након седнице Владе Србије, на којој је извршена примопредаја и представљање Извештаја, саопштио да су оцене у највећем делу објективне.
При томе, има неких политичких ставова о којима можемо да дискутујемо, о чему сам причао и на седници Владе, којој је присуствовао и Девенпорт, рекао је премијер и указао на то да би у појединим областима, као што су правосуђе и животна средина, био још оштрији од Европске комисије.
Ми смо несумњиво најбоље оцењени у региону, чак су и замерке најмање у односу на све друге, поновио је он, али и истакао да Србија жели да ради још више и напорније.
Премијер је исказао захвалност Европској комисији на томе што разуме тешке потезе које ће Влада спроводити у економији, и нагласио да је задовољан оценом регионалне политике, као и да ће Србија остати посвећена очувању пуне регионалне стабилности.
Што се тиче стања у области заштите људских права, Вучић је оценио да је та област у Извештају коректно пропраћена и када је реч о националним мањинама, и када је у питању "Парада поноса".
Посебно сам поносан на чињеницу да се у Извештају поштује борба против криминала и корупције, нагласио је он и истакао значај питања правоснажних пресуда, чије доношење мора да се убрза.
У Извештају се истовремено наводи, како је додао, да треба унапредити област медијских слобода, али и да је направљен добар прогрес у простору информатичког друштва и медија, уз доношење три медијска закона.
Према његовим речима, посебно важно јесте и питање спољне политике, при чему Србија чини све што може како би поштовала и пратила процесе и политику ЕУ.
Ми поштујемо територијални интегритет Украјине и ни на један начин, ниједном изјавом нисмо допринели распламсавању сукоба. Али Србија има и свој интерес и мора да опстане и преживи, поручио је Вучић и нагласио да ће такав став пренети и председнику Руске Федерације Владимиру Путину.
Србија се налази на европском путу, не доприноси распламсавању сукоба између Европе и Русије и слави победу против фашизма и 70-годишњицу ослобођења Београда, истакао је премијер.
Вучић је исказао захвалност Европској унији на 1,5 милијарди евра које ће Србија добити до 2020. године за санирање последица мајских поплава.
Потрудићемо се да та средства потрошимо на најбољи могући начин. Постоји озбиљна супервизија ЕУ, и поносни смо на чињеницу што није било ниједне афере у вези с тим како је новац трошен, нагласио је он и поновио да ће сви који су остали без крова над главом добити куће.
Девенпорт је оценио да је ово веома важан дан и за Србију и за Унију, и поручио да, упркос тешкоћама и изазовима, преговори теку по плану и у њима до сада није изгубљен ниједан дан.
Он је саопштио да је премијеру Србије представио и Стратегију даљег проширења ЕУ.
Имали смо током овог периода много корака унапред што се тиче пута Србије ка ЕУ, подсетио је он и прецизирао да мисли на усвајање преговарачког оквира у децембру 2013. године и на прву међувладину конференцију о приступању у јануару ове године, што је представљало заслужено признање сталног напретка који Србија постиже у реформама.
Желим да истакнем висок степен посвећености државне администрације читавом овом процесу, указао је шеф Делегације ЕУ и најавио да је планирано да процес скрининга буде завршен до марта 2015. године.
Он је нагласио да је веома битно то што је Србија предузела кораке да преговори постану инклузиван процес, при чему је, како је навео, од суштинске важности да Србија настави да и даље буде посвећена регионалној сарадњи и пуној примени споразума Београда и Приштине.
Србија мора да предузме додатне мере фискалне консолидације, што је још потребније након мајских поплава, указао је Девенпорт, уз поруку да ће ЕУ наставити да буде највећи партнер Србији у борби против последица поплава.
Јасно је, како је оценио, да Србија мора да се фокусира на владавину права, медијске слободе, слободе изражавања, примену медијске стратегије, као и на реформу државне управе.
Према његовим речима, очекује се да Србија постепено усклађује своје ставове са ставовима ЕУ у погледу безбедносне политике, као и да појача напоре у усаглашавању са стандардима ЕУ на плану заштите животне средине и енергетике.
Бићемо уз Србију у свим њеним настојањима да испуни захтеве ЕУ, потврдио је Девенпорт и најавио да ће инструменти за претприступну помоћ бити главни заједнички финансијски инструмент.
Србија ће, како је поновио, имати на располагању више од 1,5 милијарди евра до 2020. године, које треба да се искористе у интересу свих грађана.