Аутор:
tanjug.rs
Јоксимовић је на скупу "Подршка реформи правосуђа у процесу европских интеграција" истакла да преговори са ЕУ представљају покретачку снагу унутрашњих реформи које су грађанима потребне.
У Поглављу 23, како је навела, налазе се све фундаменталне ствари једне уређене модерне државе, а то су основна права, правосуђе и борба против корупције.
Према њеним речима, у реформисаном правосуђу процеси ће трајати краће, а правда ће бити доступнија грађанима.
Она је потврдила да је Акциони план за Поглавље 23 један од критеријума за отварање тог поглавља, уз оцену да је тај документ добро урађен.
За Србију, како је истакла, нису битни рокови и када ће нешто бити испуњено, већ да се реформе добро спроведу.
Желимо да то урадимо како треба у односу на наш систем, али уважавајући европске вредности и стандарде, поручила је Јоксимовић.
Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић истакла је да нашој земљи чланство у Унији није једини циљ, већ, пре свега, јасна и врло озбиљна реформа система.
Мишчевић је, говорећи о Нацрту акционог плана за Поглавље 23, навела да Европска комисија на поменути документ није имала превише примедби.
Према њеним речима, најчешће замерке ишле су у правцу тога да са неким мерама не треба журити, док друге треба урадити брже.
Она је указала на то да је пред Србијом усвајање акционог плана за заштиту права националних мањина, и спровођење Акционог плана за реформу правосуђа.
Државни секретар Министарства правде Владе Републике Србије Радомир Илић подсетио је на то да су 2013. године усвојена два акциона плана – за реформу правосуђа и борбу против корупције, и истакао да они представљају базу рада тог министарства.
Овим документима предвиђен је велики број мера и активности које је неопходно испунити како би се установио амбијент за ефикасан рад судова, као и амбијент где сви државни органи који се баве сузбијањем корупције имају апсолутну подршку да могу да одговоре на све задатке, рекао је Илић.