Аутор:
tanjug.rs
Мишчевић је на скупу "Слободно кретање робе у контексту преговора о приступању ЕУ", организованом у оквиру Националног конвента о ЕУ, објаснила да је на путу усклађивања наших прописа са европским неопходно решити многа питања, међу којима је и побољшање система инспекција.
Она је навела да наша земља до краја преговора мора показати какав је њен план за увођење стандарда у области индустријских производа и у институцијама, пре свега у инспекцијама које су неопходне за контролу квалитета.
Поглавље 1, како је оценила, није само по себи компликовано, али је захтевно, с обзиром на то да наша земља мора да примени велики број стандарда ЕУ.
Према њеним речима, увођење стандарда у домаћу индустрију изискује огромна финансијска средства, због чега би требало сачекати и темељно анализирати ситуацију како бисмо дошли до правог датума за отварање преговора.
Мишчевић је подсетила на то да је у области слободног кретања робе Србија прве обавезе преузела још закључивањем Споразума о стабилизацији и придруживању, који примењује од 2009. године, тако да већ има праксу усклађивања и увођења стандарда који се односе на слободу кретања робе.
Помоћник министра привреде Јелена Спасић прецизирала је да у нашој земљи 99,8 одсто предузећа припада категорији малих и средњих, и указала на то да ће бити потребно да се ради на њиховом удруживању и заједничком наступу на европском тржишту.
Спасић је објаснила да је малим и средњим предузећима потребно омогућити да изађу на већа тржишта, у чему ће им помоћи и преузимање стандарда који важе на европском тржишту.
Извозна предузећа преузимају стандарде, али озбиљну препреку њиховом расту представљају структурни проблеми, оценила је она и напоменула да је у конкурентним извозним гранама велики број предузећа и даље у власништву државе.
Спасић је навела да је неопходно упознати привреднике са поступком усклађивања са праксом ЕУ и применом стандарда, што је процес у којем важну улогу имају централна и локалне власти.