Аутор:
Фонет
Гајић је на конференцији „Припреме за Европски социјални фонд“ указала на важност ране припреме администрације, односно оних који ће та средства користити и учествовати у пројектима, како би се новац искористио на најбољи могући начин.
Она је најавила да ће убудуће пажња бити посвећена свеобухватним реформама и усклађивању законодавног и институционалног система Србије са правним тековинама ЕУ, посебно са областима које су садржане у Поглављу 19.
Европска унија и њена администрација су наши партнери кроз финансијску и техничку помоћ и на тај начин су нам олакшали реформе на путу ка Унији, истакла је Гајић и подсетила на то да су и ИПА фондови од великог значаја за Србију.
У области социјалне политике потребно је дугорочно и континуирано улагање које ће дати ефекте након одређеног временског периода, поручила је она и додала да претприступни фондови који су нам на располагању пружају нашој земљи релативно мала средства у односу на оно што Србију очекује уласком у ЕУ.
Према њеним речима, на основу искустава других држава чланица, Србија може да очекује да ће приступањем ЕУ средства из фонда која ће јој бити на располагању за развој људских ресурса бити увећана можда чак и десет пута.
Она је поновила да је потребно да се администрација и корисници тих средстава благовремено припреме за њихово коришћење и спровођење пројеката, како би се финансијска средства искористила на најбољи могући начин.
Србија ће, како је навела, настојати да ради на подизању нивоа образовања радне снаге, повећању стопе запослености, посебно за категорије које су мање заступљене на тржишту рада, као и на забрани дискриминације по било којој основи у циљу потпуног социјалног укључивања.
Државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Жељко Ожеговић нагласио је да је успостављање институционалних механизама кључно за управљање и имплементацију Европских структуралних фондова, чији је саставни део фонд који је и тема данашње радионице.
Ожеговић је истакао да је изузетно значајно постићи компатибилност између секторских политика, како регионалних тако и локалних, исто као и координацију између централних власти и јединица локалне самоуправе.
У припреми је нови акциони план реформе јавне управе, који у потпуности препознаје политику квалитетних кадрова, њиховог задржавања и усавршавања, а све то као део сврсисходног управљања људским ресурсима, навео је он.
Шеф операција II Делегације Европске уније Хозе Антонио Гомез Гомез објаснио је да структурални фондови ЕУ имају за циљ, између осталог, запошљавање што већег броја људи и обезбеђивање бољих услова за раднике.
Гомез је, осврћући се на кохезиону политику ЕУ за период од 2014. до 2020. године, рекао да су њени главни циљеви да се улаже у све регионе подједнако, да се пажња усмери на секторе раста, економске и инфраструктурне пројекте и да се пружи подстицај запошљавању, као и социјалним иновацијама.
Европски социјални фонд, како је најавио, настојаће да помогне и одговори на све проблеме младих, социјалне изазове и решавање социјалне неравнотеже.
Он је, када је реч о Србији, истакао да је важно да постоје релевантни национални планови и стратегије за смањење социјалне искључености и сиромаштва, као и да се обезбеди њихова имплементација.
Данашњу конференцију организовало је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у оквиру TAIEX програма Европске комисије, а у склопу преговора о приступању Србије ЕУ.