Вучић је на свечаности поводом завршетка изградње нове топионице и фабрике сумпорне киселине истакао да је тим чином направљено нешто што је понос Србије и што ће грађанима Бора осигурати будућност.
Према његовим речима, вредност пројекта, на којем је било ангажовано 25 домаћих компанија, износи приближно 250 милиона евра.
Влада Србије је, како је подсетио, помогла изградњу топионице са 30 милиона евра, с обзиром на њено опредељење да је најбоље уложити новац у развој, индустрију и будућност.
Премијер је објаснио да ће на основу туђег концентрата нова топионица зарађивати 12 милиона евра годишње, а са домаћим и додатних 24 милиона евра.
Пред нама је нови задатак, а то је да за шест месеци буде завршен Кривељ, а за девет месеци Церово како би од наше руде зарађивали двоструко више, нагласио је Вучић.
Он је исказао захвалност свима који су данас у Бору како би обележили овај догађај од изузетног значаја и за тај град, и за читаву Србију, а посебно радницима, рударима и инжењерима.
Аутор:
Танјуг
Амбасадор Канаде у Србији Филип Пенингтон рекао је да је Влада те земље изузетно задовољна због тога што је учествовала у пројекту градње топионице у Бору, уз напомену да је то највећи пројекат који је нека канадска компанија икада извела у региону.
Пенингтон је указао на то да је Канада позната као лидер у одговорном рударству и посвећености заштити животне средине.
Канадска компанија "SNC Lavalin" веома је задовољна због тога што је учествовала у пројектовању и проширењу најмодернијег постројења у региону, које ће повећати капацитет производње бакра, злата и сребра, али и помоћи радницима Бора, њиховим породицама и економији Србије, поручио је он.
Ново постројење ће, како је истакао, омогућити да се повећа обим геолошких истраживања, а да се истовремено смањи ниво загађења ваздуха.
Аутор:
Танјуг
Према његовој оцени, овај пројекат јесте добар пример како приватни сектор може да одигра кључну улогу у развоју земље, а томе је значајно допринело стратешко економско партнерство између Србије и Канаде, као кључни оквир за нарастајуће билатералне економске односе.
Пенингтон је указао на то да је Канада овом инвестицијом постала један од највећих улагача у Србији са више од милијарду долара, уз напомену да Влада Канаде очекује и нове пројекте и заједничке успехе сличне овом.
Он је поручио да дубоко верује у партнерство српских и канадских компанија, и пренео захвалност домаћинима на гостопримству и посвећености раду на пројекту топионице.
Модернизацијом топионице у Бору емисија штетних материја у ваздуху, води и земљишту кретаће се испод законом прописаних вредности, а у исто време сумпор-диоксид и бакар биће искоришћени 98 одсто, што ће задовољити еколошке стандарде који важе у Србији и ЕУ.
У новој топионици производиће се 80.000 тона бакра годишње и биће прерађивано 400.000 тона концентрата по знатно нижој цени, с обзиром на то да ће трошкови са садашњих 1. 250 долара по тони пасти на приближно 700 долара.
Главни извођач радова била је канадска компанија "SNC Lavalin", а њен подизвођач, уједно и власник аутогене флеш-смелтинг технологије „Otokumpu", јесте финска компанија „Outotek".
Надзор над пословима које су изводили Канађани и Финци, али и свим локалним радовима који су били поверени „Енергопројекту", обавио је Грађевински факултет из Београда.
Велики део уграђених елемената произведен је у Србији, а на пројекту је било ангажовано више од 800 радника.
Топионица би у пуном капацитету требало да почне са радом за три месеца, али ће представници РТБ Бор настојати да период планираног функционалног испитивања смање на месец и по дана, како би прва производња у новим постројењима почела већ за два месеца.
Пробе делова система почеле су и пре данашњег свечаног пуштања у рад, при чему су успешно тестирани најснажнији агрегат у новој фабрици сумпорне киселине, систем за транспорт гасова од нове топионичке пећи и конвертора до нове фабрике сумпорне киселине, као и дуваљка снаге 4,2 мегавата.