Министарство рударства и енергетике Владе Републике Србије саопштило је данас да текст којим се бавио БИРН, објављен на сајту те мреже под насловом “Испумпавање копа и буџета “, који се односи на испумпавње воде из копа „Тамнава–западно поље“, а који су пренели други медији, у кључним сегментима не одговара истини.
У саопштењу се наводи да држава и ЈП ЕПС нису могли да отпочну испумпавање воде по хитном поступку због тога што је читав пројекат финансирала Светска банка, а комплетна тендерска процедура морала је да буде усклађена са њиховим правилима.
Министар рударства и енергетике Александар Антић подсетио је на то да се радило о отвореном поступку, у којем су јавним позивом 42 компаније позване да пошаљу понуду.
На тендеру је изабран понуђач који је дао најнижу цену и најкраће рокове, као и комплетну документацију са свим банкарским гаранцијама о добром извршењу посла.
Податак да је понуда стране компаније одбачена из административних разлога није тачан јер је реч о понуђачу који је дао три пута већу цену за испумпавање воде, и то у форми необавезујуће понуде, без неопходне банкарске гаранције и неопходне пратеће документације.
Антић је нагласио да је за грађане Србије најзначајније да се отпочело са производњом угља на копу „Тамнава–западно поље“ пет месеци пре иницијалних процена, као и да је за тај посао обезбеђена и прихваћена најнижа цена за испумпавање воде.
Он је оценио да је довођење у питање исправности овог посла део сензационалистичког новинарства, а да је покушај повезивања директора ЈП „Електромрежа Србије“ Николе Петровића са јавним набавкама у ЈП "Електропривреда Србије" крајње некоректан и тенденциозан, наводи се у саопштењу.