Вучић је на ванредној конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да посада хеликоптера за њега и Владу Србије није ништа крива, да су они хероји и да ће их тако памтити и он и Србија.
Према његовим речима, да би била стављена тачка на причу о паду хеликоптера, потребно је да тужилаштво, које је самосталан орган, уради свој посао и у то се нико неће мешати.
Он је навео да је у Немачкој јавност пружила подршку породици копилота који је крив за пад авиона “Џерманвингса”, док се код нас дешава супротно и још једном замолио да се поштују жртве и њихове породице.
Премијер је поновио да је Војска Србије наша најбоља институција и да неће никоме дозволити да је урушава.
Пилоти Омер Мехић, Милован Ђукарић, заставник Небојша Драјић, механичар Иван Миладиновић и здравствени радници Џевад Љајић и Мирослав Веселиновиц и беба из породице Адемовић су имена настрадалих која су у потрази за кривцима за пад хеликоптера заборављена, подсетио је Вучић.
Он је указао да је смедеревска Железара последњих месеци успела да смањи губитке и поручио да ће то предузеће пословати профитабилно већ у мају.
Вучић је истакао да је губитак у пословању Железаре у јануару био девет милиона евра, док је у марту тај минус 15 пута нижи, а да ће у априлу бити испод 500.000 евра.
Већ у мају очекујемо да Железара послује профитабилно, истакао је Вучић, додавши да је то предузеће, после Фијата, већ постало други извозник у Србији.
Према његовим речима, Железара је остварила уштеду на куповини кокса, од око два милиона долара месечно, руде од око 1,5 до 2 милиона долара, на струји од око 2 милиона долара, шљаци милион-милион и по долара и ватросталним материјалима од око пола милиона долара.
Имаћемо и додатне уштеде. Железара ће бити носилац привредних активности у Србији. Иза Фијата је већ други извозник, драматично повећава производњу и у потпуности је опредељена ка извозу. У априлу ћемо имати око 85.000 до 90.000 тона, а у мају ћемо ићи на максимум производње од 95.000 тона када је реч о једној високој пећи. Очекујемо да до новембра покренемо другу високу пећ и да идемо на рекордну производњу у Железари, објаснио је Вучић.
Вучић је навео да је у прва три месеца у 2014. години дефицит износио 75,23 милијарде динара, а првом тромесечју ове године било је предвиђено да се тај дефицит смањи на 55 милијарди динара, а с тим би били задовољни и Међународни монетарни фонд (ММФ) и Влада Србије.
Дефицит је у прва три месеца био 21,44 милијарди динара, навео је он, што је за 33,5 милијарди боље него што је очекивано.
Успели смо да за ова три месеца постигнемо бољи резултат уз веће приходе и мање расходе. Ако се тај тренд из прва три месеца настави, ако додамо још један такав месец, то ће бити на нивоу уштеда које су остварене на платама и пензијама, рекао је Вучић.
Премијер је нагласио да је у јануару ове године приход од домаћег ПДВ-а износио 49 милијарди динара у односу на 47 милијарди динара из истог месеца 2014. Године.
У фебруару је то било 38 милијарди динара у поређењу са 34,88 милијарди динара из 2014. године, а у марту ове године је остварено 47,53 милијарде динара у односу на 41,117 милијарди динара из марта прошле године. Посебно фебруар и март су упоредиви. Сви приходи су бољи од очекиваних, а расходи нижи, истакао је премијер.
Вучић је рекао да се слаже са изјавом председника Фискалног савета Павла Петровића да су резултати добри, али не и спектакуларни.
Неће ни бити спектакуларних резултата, бар док се у наредних годину дана не покаже да овај добар тренд може да се издржи, додао је Вучић.
Премијер је навео и да око 2,5 милијарде динара није потрошено на капиталне инвестиције и најавио да Влада планира да у априлу, мају и јуну такве расходе увећа.
Он је подсетио да је због поплава и воде у копу Тамнава производња струје пала, па би требало рачунати да ће се и то вратити на пређашњи ниво и додао да је остварен раст прерађивачке индустрије од 3,56 одсто.
Порастао је, према његовим речима, и реални промет у трговинама на мало за 1,4 одсто.
Премијер је оценио да би бољи стандард грађани могли да очекују и на свом џепу осете за две године, а раније повећање плата и пензија није искључено ако се настави добар тренд, односно добри фискални резултати као у прва три месеца ове године.
Вучић је рекао да ће лично донети одлуку о Војиславу Шешељу након што Србија добије правно образложен захтев од Хашког трибунала, те да ће са премијером Хрватске Зораном Милановићем о неспоразумима изазваним тим случајем разговарати након предстојећих ускршњих празника.
Премијер је објаснио да ће с Милановићем покушати да нађе начин на који ће се кризни моменти између две државе, уколико буду постојали, решавати.
Он је истакао да је Шешељ грађанин Србије о чијој политици не мисли ништа добро, али да је његов посао да заштити грађане и уставом загарантовано право грађана.
Да видимо како ће правно то Хашки трибунал да уради, а онда ћемо да доносимо одлуку у складу са интересима Србије и поштовањем права грађана Србије, рекао је Вучић.
Премијер је нагласио да Влада Србије има достојанство, држи до поноса народа и права грађана и упитао зашто Хашки трибунал коначно не изрекне пресуду Војиславу Шешељу.
Вучић је оценио и да Србија и Хрватска неће моћи да се сагласе по питању односа према акцији «Олуја» и нагласио да је сада питање шта може да се уради у будућности.
Зато сам захвалан председници Хрватске Колинди Грабар-Китаровић и министру спољних послова Хрватске Весни Пусић на добрим порукама. Мислим да нико нема рачун да Србија и Хрватска имају лоше односе, а понајмање грађани Србије и Хрватске, рекао је Вучић и поручио да ће дати све од себе да две земље изграде најбоље односе.