Вучић је, на заједничкој конференцији за новинаре са Ханом, рекао да не може да лицитира о томе када ће бити отворена прва поглавља, и додао да очекује да се то догоди у јуну, најкасније у септембру, али да то не зависи од Србије, већ је то питање на које чланице ЕУ и Европска комисија морају да дају одговор.
Он је истакао да Србија има свој стратешки циљ и да је обавеза Владе Србије да поштује достојанство српског народа.
Зато ћемо одговорним радом покушати да добијемо поверење бриселских институција и земаља чланица Европске уније, додао је премијер.
Према његовим речима, српска страна ће учинити све да се реши питање српске заједнице на Косову и Метохији како би се српском народу у покрајини обезбедила јаснија будућност.
Вучић је подсетио на то да је Влада Србије много урадила на економском плану и да јој у том сегменту нико не може ништа да замери, али и да је осигурала политичку стабилност у региону, наставила дијалог са Приштином и завршила процес скрининга са добрим резултатима.
Он је напоменуо да ће 18. маја на састанку Пријатеља Србије у Бриселу додатно образложити позиције наше земље, уз напомену да ће Србија наставити да води политику разумевања с циљем да се избегне било каква нестабилност.
Верујем у то да ћемо моћи да останемо стуб стабилности, као што је то био случај и до сада, нагласио је премијер и још једном упутио захвалност комесару Хану на озбиљном приступу и коректном односу према Србији.
Вучић је указао на то да ће Београд наставити дијалог са Приштином, и изнео наду да ће Европска унија то умети да поштује.
Што се тиче појединих питања око Косова и Метохије, остало је да се реши једна важна ствар која није била кривица и одговорност Србије, а то је питање Заједнице српских општина (ЗСО), навео је премијер.
Он је подсетио на то да је у досадашњем процесу дијалога Београд у последњих неколико месеци потписао споразум о правосуђу, донео имплементациони план о правосуђу, постигао договоре о цивилној заштити и општинским буџетима, као и да су се представници Срба вратили у покрајински парламент и Владу.
То су ствари које смо ми урадили, не постоји више прича о тзв. алтернативним путевима, сада отварамо нове прелазе у договору са косметским Албанцима, навео је премијер.
Вучић је указао и на то да је Србија увек желела да разговара о српској заједници јер је то, како је рекао, питање права нашег народа на Космету.
Неко други није желео да разговара и вероватно због тога плаћамо цену. Ми хоћемо да наставимо да радимо свој посао, надам се да ће Европа то поштовати, истакао је премијер.
Он је објаснио да је од 15 тачака бриселског споразума Београд испунио све што је била његова обавеза, а да шест тачака које се тичу српске заједнице нису испуњене.
Хан је нагласио да је важно да се постигне напредак у дијалогу Београда и Приштине, и да, уколико тога буде, врло је вероватно да се може почети са отварањем преговарачких поглавља ове године.
Он је изразио уверење да је приступање Европској унији кључни стратешки циљ Владе Србије и да је она томе апсолутно посвећена.
Европски комесар је навео да је разговарао и са земљама чланицама ЕУ о томе како се могу остварити ти циљеви, да има и даље неких питања и услова, али да је убеђен у то да они могу бити превазиђени и испуњени.
Хан је објаснио да постоји заједничко опредељење у државама чланицама ЕУ о томе да се прво почне са поглављима у вези са владавином права, односно поглављима 23 и 24, и назначио да је видљиво да постоји јасна веза између владавине права и привлачности земље за инвестиције.
Још постоји доста потенцијала и сигуран сам у то да оно што предузимају Влада и Скупштина Србије може допринети привлачењу инвеститора. Предстоји нам дуг пут, али мислим да уколико смо сви томе заједно посвећени он може да буде успешан, закључио је Хан.