Пауновић је том приликом упознала специјалног известиоца УН са мандатом Канцеларије и програмима које она спроводи у циљу побољшања квалитета живота осетљивих друштвених група, са акцентом на успостављеном новом моделу стамбеног збрињавања за једну од најосетљивијих друштвених група - Роме, уз подршку донаторских средстава.
Она је нагласила да је ово први пут да се у Србији спроводи један овакав програм, који подразумева хуманији начин стамбеног збрињавања Рома и Ромкиња.
Пауновић је навела да је у оквиру пројекта „Техничка подршка Канцеларији за људска и мањинска права за спровођење Стратегије за унапређивање положаја Рома у Републици Србији“, који финансира Шведска агенција за међународну развојну сарадњу СИДА, а имплементира Мисија ОЕБС-а, подржана припрема Акционог плана Града Београда за пресељење становника новоформираних насеља Макиш 1, Макиш 2, Ресник, Јабучки рит и Кијево кроз нови модел стамбеног збрињавања Рома, куповином сеоских домаћинстава.
Према њеним речима, Дански савет за избеглице, као извршни партнер Мисије ОЕБС-а у Србији, спровео је потребне активности у вези са програмом сеоских домаћинстава, од идентификације породица, појединачних консултација и подршке за припрему правне документације, па до припреме корисничких фајлова за евалуациону комисију.
Као резултат активности спроведених током 2014. године, како је подсетила, 31 породица је пресељена из нехигијенских насеља и подржана при идентификовању сеоских кућа.
Последње породице УНОПС је преселио у нова домаћинства у току јануара ове године, додала је Пауновић.
Канцеларија за људска и мањинска права идентификовала је потребу за даљом подршком пресељеним породицама, тако што ће локалне институције осигурати њихову пуну интеграцију у новом социјалном окружењу.
Пауновић је прецизирала да је извршни партнер Дански савет за избеглице у периоду од јануара до марта текуће године у 12 општина спровео више од 50 посета у 26 породица, које имају 157 чланова, и пружио директне консултације и подршку.
Према њеним речима, ове активности су резултирале регистрацијом породица за социјалну помоћ, регистровањем боравка, уписом деце у школу, регистровањем у Националној служби за запошљавање, као и пружањем подршке у тражењу посла и укључивањем у различите обуке за пољопривредне активности.
Поред тога, како је подсетила, одржано је више од 60 састанака са локалним институцијама у циљу подстицања на пружање поршке породицама у адаптацији у новом окружењу.
Пауновић је информисала специјалног известиоца о томе да је у оквиру пројекта „Овде смо заједно–европска подршка за инклузију Рома“, који финансира Делегација ЕУ у Србији, извршено мапирање свих подстандардних ромских насеља, и да је у сарадњи са локалним самоуправама идентификовано 583 насеља у 169 општина.
Детаљна анализа услова у подстандардним насељима у 20 пилот општина у Србији спроведена је током лета претходне године, указала је она и додала да је на основу теренских истраживања формирана листа приоритетних интервенција у сваком насељу, што је послужило као основ за планирање пројектних активности на плану техничке документације за унапређење животних услова у њима.
До сада примењиване стамбене праксе у подстандардним ромским насељима су анализиране, прерађене и представљене у виду смерница за примену 13 адекватних стамбених модела.
Састанку су присуствовали и саветник за људска права УН Клауд Кан, УН администратор за људска права Жоана Сотомајор и виши саветник у Канцеларији за људска и мањинска права Јасна Плавшић.
Извештај о посети Републици Србији са препорукама специјалног известиоца биће представљен на 31. редовном заседању Савета за људска права у Женеви наредне године.
Циљ посете је промовисање права на адекватно становање кроз дијалог, као и оцена постојећих и планираних мера и активности у погледу пуне реализације права на адекватно становање без дискриминације, посебно сиромашних и других маргинализованих друштвених група.
Поред тога, циљ је и оцена закона, политика и праксе у остваривању права на адекватне услове становања, посебно надлежности и одговорности на различитим нивоима власти, као и идентификовање изазова и евентуалних недостатака у остваривању међународних стандарда у области људских права у погледу права на адекватне услове становања.