Пауновић је на свечаности у Лештанима истакла да је запошљавање једна од приоритетних области Декаде за инклузију Рома, као и кључна област у Полазној студији за израду нове стратегије за унапређење положаја Рома, која је у припреми и чија се израда очекује до септембра.
Према њеној оцени, Роми су друштвена група која се и даље суочава са одређеним изазовима и препрекама када је реч о њиховом укључивању на тржиште рада.
Данас са великим задовољством можемо да покажемо да су промене могуће и да заједници као добар пример у запошљавању Рома и Ромкиња представимо успешне предузетнике који су лауреати данашњих признања, поручила је Пауновић.
Програмом подршке одрживом запошљавању Рома и Ромкиња првобитно је за циљ постављено запошљавање 50 Рома, подсетила је она и саопштила да је број корисника за приближно 25 одсто виши у односу на постављени циљ.
О великој заинтересованости кандидата, како је истакла, говори чињеница да се 249 различитих предузећа и иницијатива пријавило за мапирање добрих пракси, док је посебно похвалан податак да су власници чак две трећине од тог броја Роми и Ромкиње, што говори и о развијеном предузетништву.
У 18 изабраних предузећа, од којих је чак 14 у власништву Рома, односно осам у власништву Ромкиња, биће запослено 62 Рома и Ромкиња, прецизирала је Пауновић и напоменула да укупна подршка за поменута предузећа износи приближно пола милиона евра.
Према њеним речима, изабраним предузећима се пружа подршка у виду опреме, стручне помоћи за унапређење даљег пословања уз услуге стручњака из области која је најпотребнија предузећу, како би се обезбедио њихов одрживи раст и развој и обуке за новозапослене Роме.
Пауновић је потврдила да је мапирање добрих пракси у запошљавању Рома и Ромкиња довело до закључка да је могуће развијати ромско предузетништво, укључујући и женско предузетништво.
Такође, како је навела, утврђено је да поред 18 изабраних предузећа, постоје још многа друга која су могла да се нађу међу изабранима и која такође заслужују подршку.
Она је прецизирала да је ромско предузетништво развијено у различитим секторима, попут текстилне, прехрамбене, пољопривредне, рециклажне и грађевинске индустрије, производње пластике, пружања различитих услуга социјалне заштите, фото и видео услуга, хигијенског чишћења, козметичких услуга, услуге штампања и других.
Према њеним речима, постоје предузећа која имају добре праксе у запошљавању Рома и Ромкиња, што значи да су могуће радне средине у којима су они апсолутно прихваћени и добродошли као добри радници.
Истовремено, Пауновић је упознала присутне са чињеницом да је Програм подршке одрживом запошљавању Рома и Ромкиња једна од компоненти пројекта “Овде смо заједно–Европска подршка за инклузију Рома”, чији је циљ подршка привредним актерима који могу да обезбеде одрживо запошљавање за ову категорију становништва.
Програм је, како је објаснила, дизајниран тако да буде комплементаран са постојећим програмима самозапошљавања Рома и Ромкиња које спроводе Национална служба за запошљавање и други актери, а посебан нагласак је на промоцији и подршци ромском предузетништву.
Ове чињенице разбијају предрасуде и стереотипе који владају о Ромима, оценила је она и упутила позив медијима и јавности да шире ове позитивне моделе, да разговарају са изабраним предузетницима и предузетницама и да испричају њихове приче.
На овај начин ћемо, надам се, охрабрити Роме да се активније укључе у тржиште рада и предузетништво, а с друге стране утицати и на јавно мњење да мења ставове према својим суграђанима, закључила је Пауновић.
Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард истакао је да су данас представљене најбоље праксе које имају за циљ запошљавање Рома и Ромкиња, што омогућава развој текстилне, прехрамбене, пољопривредне и услужне индустрије.
Буркхард је нагласио да је процес мапирања показао да је ромско предузетништво развијено и да има потенцијала, уз напомену да су цивилни сектор и Влада Србије дали значајне смернице у интеграцији ромске заједнице.
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић честитао је награђеним предузећима, оценивши као добру вест да се запошљавају грађани и грађанке ромске популације.
Велики број Ромкиња показало је спремност на предузетништво, а Влада Србије подржава спремност ЕУ да кроз пројекте активно учествује у интеграцији ромске заједнице, поручио је Иванишевић.
Према његовим речима, како би се квалитет живота припадника ромске националне мањине унапредио, важно је креирати мере у областима запошљавања и становања и инсистирати на њиховој одрживости.
Председник Националног савета ромске националне мањине Витомир Михајловић указао је на то да Роми наилазе на препреке приликом запошљавања, али да је данашњи пример показао како те препреке успешно превазићи.
Основна карика јесте запошљавање, а Влада Србије је схватила проблем ромске заједнице и пружила шансу Ромима да учествују у изради многих стратешких докумената који се односе на њихову инклузију, навео је Михајловић.
Координатор за ромске политике Генералног директората Европске комисије за проширење Марта Гарсиа-Фидалго подсетила је на то да је ова церемонија део ИПА 2012, који покрива део који се односи на интеграцију Рома.
Гарсиа-Фидалго је изразила уверење да ће Роми кроз развој предузетништва обезбедити стално запослење, и истакла да су данашња признања за предузећа само почетак промена које треба да покажу да је интеграција Рома и Ромкиња могућа.
Пројекат „Овде смо заједно–Европска подршка за инклузију Рома“ финансира Европска унија и спроводи Мисија ОЕБС-а у Србији, у координацији са Канцеларијом за људска и мањинска права Владе Србије.