Аутор:
ljudskaprava.gov.rs
Пауновић је на семинару о социјалном укључивању Рома и Ромкиња у Републици Србији, који су организовали Влада Републике Србије и Европска комисија, истакла да је Србија као држава дужна да унапреди социо-економски положај Рома, пре свега зато што мора осигурати да 147.604 наша суграђана ромске националности има иста права као и сви други грађани Србије, али и да омогући да они пруже допринос економском развоју своје земље.
Свесни смо као држава да је социјално укључивање Рома дуготрајни процес који тражи трајну посвећеност. Када је у питању унапређење положаја Рома, у односу на период од 18. јуна 2013. године када је одржан прветходни семинар и усвојени Оперативни закључци, данас можемо говорити о оствареном напретку и јасним резултатима, нагласила је она.
Семинар је организован као наставак активне примене Оперативних закључака заједничког семинара Србије и Европске комисије од 2013. године.
Семинар пружа могућност да Влада Србије извести о свим напорима, активностима и плановима за унапређење положаја Рома и Ромкиња у нашој земљи.
Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић истакла је да питање инклузије Рома није само питање ЕУ интеграција, већ важно питање којим треба да се бави читаво друштво у циљу унапређења положаја једне од најосетљивијих друштвених група.
Заправо, питање инклузије Рома јесте питање развојне политике и коришћења пуних потенцијала које има држава, указала је Мишчевић.
Саветник за координацију питања Рома у Генералном директорату за суседску политику и преговоре о проширењу ЕК Марта Гарсиа-Фидалго навела је да се семинар организује у тренутку када унапређење положаја Рома и Ромкиња има велики значај на европском континенту, а као наставак примене Оперативних закључака заједничког семинара из 2013. године, који пружа могућност Србији да извести о напорима, активностима и плановима за унапређење положаја Рома и Ромкиња.
Она је нагласила да питање инклузије Рома мора имати високо место на листи приоритета Владе Србије, али да данас није тема то што је урађено, већ на који начин могу да се унапреде резултати у будућности када је реч о интеграцији Рома.
Према њеним речима, потребно је у што краћем року припремити нову Стратегију за унапређивање положаја Рома јер је она основ за одређивање приоритетних области деловања, мера и активности које ће се спроводити, као и одговорних носиоца који ће пратити резултате.
Пауновић је истакла да је дошло до значајнијег повећања обухвата у основношколском образовању код деце из ромске заједнице.
У претходне две године, како је навела, применом мера афирмативне акције на факултете и високе школе уписано је 534 кандидата ромске националности, а у средње школе 769 ученика ромске националности.
Пауновић је подсетила на то да је од школске 2003/2004. године до сада укупно уписано 1.632 студента и 2.694 средњошколаца применом мера афирмативне акције.
У области запошљавања, како је додала, покренути су наменски програми који подстичу одрживо запошљавање Рома.
Усвајањем свих потребних закона и подзаконских аката олакшали смо приступ личним документима за оне грађане који до сада нису могли да искористе своје право на лична документа, а у локалним домовима здравља у Србији ангажовано је 75 здравствених медијаторки, навела је она.
Према њеним речима, у претходне две године дошло је до помака и у области становања, при чему држава показује пуну спремност да ради на развијању мултисекторске сарадње и стварању хуманијег модела збрињавања за припаднике ромске националне мањине, како би се проблем неформалних насеља решио.
Први пут је за Роме обезбеђен нови модел стамбеног збрињавања кроз куповину сеоских домаћинстава, али се тај процес није зауставио на куповини кућа, већ интензивно радимо на одрживом расељавању кроз подршку породицама у интеграцији у заједници, истакла је Пауновић и поздравила напоре које Град Београд улаже у развијање нових модела становања.
Иако је пуно ствари урађено у претходних неколико година и напредак је видљив, Роми и даље представљају најсиромашнију групу становништва у нашој земљи, а њихови проблеми су разноврсни и сложени, оценила је она.
Пред нама је много изазова, који су узроковани ограниченим ресурсима за финансирање свих превиђених мера, указала је директор Канцеларије и додала да држава чини велике напоре да поред буџетских средстава пронађе и друге начине финансирања ромских програма кроз ЕУ фондове, фондове билатералних донатора или кредите код финансијских институција.
Председник Савета Владе Републике Србије за унапређивање положаја Рома и спровођење Декаде инклузије Рома и државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић подсетио је на то да је покренут процес израде нове Стратегије за унапређивање положаја Рома.
Иванишевић је додао да је Полазна студија за израду стратегије израђена и усвојена од стране Савета, и упознао присутне са тим да је образована међуресорна група Владе која укључује и представнике цивилног друштва и експертска група која ће покрити кључне области нове стратегије.
Посебно се, како је навео, водило рачуна о томе да оба тела укључују саме Роме као представнике своје заједнице у дефинисању приоритета будућих политика, као и да је председник радне групе за израду нове Стратегије припадник ромске заједнице.
Усвајање Стратегије очекује се до краја ове године, чему ће претходити широк процес јавних консултација, додао је Иванишевић.
Председник Националног савета ромске националне мањине Витомир Михајловић поздравио је одлуку Владе Републике Србије да се на политичком нивоу питањима инклузије Рома бави потпредседник Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић.
Михајловић је оценио да је држава на овај начин показала посвећеност раду на унапређењу положаја ромске заједнице, и напоменуо да је јако важно то што су започете припреме нове Стратегије за унапређивање положаја Рома.
Он је подсетио и на то да су у припрему документа у пуној мери укључени припадници ромске националне заједнице, која је спремна да узме пуно учешће у унапређењу положаја Рома и Ромкиња и буде партнер Владе Србије на овом путу.
Менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Жарко Шундерић изразио је очекивање да ће данашњи семинар резултирати будућим Оперативним закључцима.
Он је рекао да реализација мера за унапређење положаја Рома захтева комплексан и свеобухватан друштвени одговор, и изразио уверење да ће све институције које учествују на семинару радити са пуном посвећеношћу на спровођењу закључака који ће бити договорени.
Учешће на семинару узели су представници Народне скупштине Републике Србије, Владе Републике Србије, Националног савета ромске националне мањине, независних тела, организација цивилног друштва и међународних организација.
Семинар ће закључити директор Генералног директората за суседство и преговоре о проширењу Европске комисије Жан Ерик Паке, потпредседник Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Жарко Шундерић и директор Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић.