Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са премијером Мађарске Виктором Орбаном, којој је претходила заједничка седница двеју влада, најавио да ће Србија и Мађарска заједно радити на решавању проблема повећаног броја миграната.
Према његовим речима, Србија се суочава са великим проблемом због повећаног броја миграната и за нашу земљу није пријатна најава да ће Мађарска подићи зид на граници.
Он је, наводећи да је са мађарским колегом отворено разговарао о мигрантској кризи, рекао да је јасно да Мађарска не подиже зид због Србије, већ да би заштитила своје интересе и државну територију, уз оцену да две земље имају пријатељске односе.
Наћи ћемо решење у заједничкој акцији, поручио је премијер Србије, додајући да ће две земље заједнички деловати и на граници према Македонији, као и да верује да ће успети да заштите основне вредности.
Две земље, како је указао, већ делују заједно на терену, с обзиром на то да су јуче почеле прве заједничке патроле мађарске и српске полиције на граници са Македонијом, при чему је спречен улазак 615 особа на територију Србије.
У току је велика сеоба народа из два правца у централну и западну Европу, и то није лако зауставити, рекао је Вучић и додао да је Србија почела да евидентира људе који желе да дођу у западну Европу.
Он је навео да се, према неким предвиђањима, очекује долазак великог броја људи у Европу, и поручио да се мора наћи неки заједнички механизам на нивоу ЕУ, али и у региону.
Вучић је потврдио да ће Србија у наредном периоду поступати у складу са европским законодавством и наставити сарадњу са Мађарском, Аустријом и Немачком, и додао да Србија и Мађарска не желе да покваре добре односе у које је много уложено.
У добрим временима је лако имати добре односе, а у тешким је добро имати пријатеље у комшилуку, истакао је премијер Србије и уједно пренео захвалност Орбану на коректним односима.
Вучић је поновио да је за Србију брза пруга Београд–Будимпешта од кључног значаја, уз напомену да је наша земља и даље потпуно спремна да у тај пројекат уђе већ пре краја године, при чему би за три до три и по године могло да се путује том пругом за двоструко мање времена него сада.
Он је најавио да ће 16. и 17. јула бити одржан састанак српских и мађарских експертских тимова и министара за саобраћај и инфраструктуру, заједно са кинеском страном.
Према његовим речима, пруга Београд–Будимпешта за Србију представља везу са централном и западном Европом.
Мислим да је то добра веза и Мађарске са комплетним југом и истоком Европе, рекао је Вучић и додао да је са премијером Мађарске разговарао и о другим инфраструктурним пројектима, попут пруге Баја–Сегедин–Суботица, као и о отварању пловног прелаза на Тиси и других путних прелаза на граници Србије и Мађарске.
Он је саопштио да је на данашњем састанку било речи и о улагању мађарских привредника у Србији и српских привредника у Мађарској.
Желимо да видимо мађарске компаније не само у Војводини, него у целој Србији. Успели смо да постигнемо ту врсту договора, рекао је премијер Србије, уз напомену да су мађарске компаније заинтересоване за приватизацију 35 предузећа у Србији.
На данашњој заједничкој седници двеју влада, како је објаснио, разговарано је и о заједничким инфраструктурним пројектима, енергетици, економским улагањима и мигрантској кризи.
Премијер Србије је, говорећи о енергетици, изразио захвалност Влади Мађарске јер подржава то да гасовод "Турски ток" прође кроз Србију.
Он је предочио и да су две земље постигле сагласност о томе да је очување стабилности у овом делу Европе најважније, као и да Србија и Мађарска треба да се међусобно подржавају и сарађују у различитим пројектима.
Успешна, богата и развијена Мађарска значи предуслов за исту такву Србију. Проблеме из прошлости треба оставити у прошлости, а на њу гледати са пажњом, али са мање емоција и страсти, при чему се треба окренути ономе што две земље могу заједно да ураде у будућности, закључио је Вучић.
Орбан је истакао да подизање зида на српско-мађарској граници није усмерено против Србије, већ како би се спречио илегалан прелазак границе, и додао да је то само привремена мера.
Он је оценио да су односи између Србије и Мађарске добри, и да је њихово очување у интересу оба народа, при чему је подизање зида оквалификовао као "изнуђени потез".
Није реч о питању избеглица, већ о једном новом процесу покретања великих народних маса, навео је премијер Мађарске, и додао да ће његова земља, у сарадњи са својим суседима, настојати да предузме адекватне мере.
Сада смо у ситуацији да долази велики број људи, а земље западне Европе желе да људе који су ту доспели врате нама, због чега имамо притисак и са југа и са запада, објаснио је Орбан.
Према његовим речима, подизање зида не значи затварање границе са Србијом, већ само спречавање илегалних прелазака.
Тај корак се не односи на Србију и није усмерено ка српском народу, јер ћемо поставити нове легалне граничне прелазе и проширити их. Тражио сам од премијера Србије да ме разуме по том питању, и поручио сам му да има наше гаранције да те мере нису усмерене према Србији јер је Мађарска заинтересована за мир, нагласио је Орбан.
Премијер Мађарске је поновио да је то привремена мера и да је њен циљ очување граница.
Србија и Мађарска су свесне тога да ће најмање наредних десет година наставити да решавају заједничка питања, попут Европске уније, извора енергије, односа према Руској Федерацији и миграцијама, закључио је Орбан.