Аутор:
tanjug.rs
Лончар је на конференцији за новинаре, која је одржана тим поводом у Палати Србија, истакао да ће наставак партнерства допринети успостављању боље и ефикасније повезаности између локалних заједница, ромске популације, здравствених медијаторки и здравственог система.
Он је пренео да је задовољан наставком сарадње на овом пројекту, истичући да је улога здравствених медијаторки да учествују у унапређењу здравствене заштите.
Анализом досадашњег рада, може се утврдити да је у потпуности испуњен задатак да ромска здравствена медијаторка буде спона између здравственог система и ромске популације, навео је министар.
Према његовим речима, веома је важна улога и сарадња са друштвено одговорним компанијама и међународним организацијама, попут "Теленора" и Уницефа.
Сен-Ло је нагласио да су за само неколико година ромске здравствене медијаторке довеле до огромног напретка у животима ромских породица.
Он је прецизирао да се драстично повећао приступ здравственим услугама, преполовила смртност ромске деце у ромским насељима, а њихов рад је помогао ромским породицама да остваре и многа друга права која им припадају.
Фредхајм је указао на то да су пројектом "Повезивање", који представља пример одличне сарадње државног, невладиног и корпоративног сектора, повезане основне делатности компаније "Теленор" са друштвено одговорним активностима.
Здравствене медијаторке су запослене при домовима здравља и обучене су да ромским породицама указују на могућност превенције и лечења болести, вакцинације и остваривања свих права из области здравствене заштите.
У пројекат је укључено 75 ромских здравствених медијаторки у 59 градова и општина у Србији. До сада су регистровале укупно 140.408 Рома из нехигијенских насеља, од којих 50.754 чине деца, 46.452 жене.