Вучић је на конференцији за новинаре, којој је претходио састанак са Додиком, објаснио да је свог саговорника у име Србије замолио да само још једном размотри ту одлуку, и навео да иако није на отворен начин постављао то питање, ради се о сувереној одлуци Републике Српске.
Захвалан сам председнику Републике Српске на томе што поштује то виђење Србије, за које мислим да је у овом тренутку целовито, свеобухватно и озбиљно, као и због тога што је оставио простор за разговор о референдуму, навео је премијер Србије.
Он је додао да је спреман на то да, уколико Додик то буде тражио, помогне у изношењу додатних аргумената који би допринели лакшем сагледавању целокупне ситуације, чак и ако буде било потребно и пред посланицима у Републици Српској.
Србија се никада и ни на који начин није мешала у унутрашње ствари БиХ, као ни у интерне политичке ствари у Републици Српској. Али данас сам захвалан Додику на томе што је прихватио ову врсту разговора, пренео је Вучић.
Према његовим речима, коначна одлука је на Републици Српској.
Вучић и Додик су, разговарајући о догађају у Меморијалном центру Поточари, постигли сагласност о томе да је то био покушај дестабилизације региона, али и да је неопходно успоставити и одржати мир, као и пуну стабилизацију у региону.
Премијер је у том контексту саопштио да никога неће кривично гонити због напада јер верује у то да ће надлежни органи Србије, Републике Српске и БиХ обавити посао који им је прописан законом и да ће починиоци одговарати.
На састанку је било речи и о отпочињању радова на мосту Братунац–Љубовија, као и о робним кредитима и моделима инфраструктурног повезивања.
Додик је истакао да је спреман на дијалог о правосуђу и тужилаштву у БиХ, али да ако договор изостане остаје при одлуци о референдуму.
Република Српска је спремна за дијалог за свима, али је за њу од изузетног значаја да се консултује са Србијом, нагласио је он и најавио да ће са српским руководством још једном у септембру размотрити ситуацију у вези са референдумом.
Додик је, одговарајући на питање који је то временски рок у којем би могло да дође до одржавања референдума, рекао да је реч о најмање два или три месеца, имајући у виду процедуру која мора бити испоштована.
Он је изразио очекивање да ће у том периоду бити постигнут договор, уз подсећање на то да ни Устав БиХ, ни Дејтонски споразум, не предвиђају да БиХ има суд и тужилаштво.
Према његовим речима, може да постоји суд и тужилаштво у ингеренцијама БиХ, али он не може бити усмерен само на један народ – Србе, нити да преузима случајеве из Републике Српске.