Аутор:
Танјуг
Реч је о Поглављу 32, које се односи на финансијску контролу, и Поглављу 35, које се тиче нормализације односа Београда и Приштине.
Међувладину конференцију Србија–ЕУ отворили су министар спољних послова Луксембурга, земље која тренутно председава ЕУ, Жан Аселборн и председник Владе Републике Србије Александар Вучић.
Скупу су присуствовали и европски комесар за суседство и политику проширења Јоханес Хан, први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић, министар без портфеља задужен за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, министар финансија Душан Вујовић и шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић.
Вучић је, на заједничкој конференцији за новинаре са Аселборном и Ханом, истакао да је као премијер поносан због отварања првих преговарачких поглавља, уз поруку да је ово један од оних дана када као земља и народ пишемо историју.
Он је указао на то да је сада потребно да напорно и посвећено радимо и да ће Србија, уколико будемо тако поступали, постати део европске породице.
Према његовим речима, то је важно из више разлога, али пре свега због типа друштва којем Србија жели да припада.
Задовољни смо тиме што и Европа жели да види Србију у свом демократском окружењу, нагласио је премијер и оценио да је данашњи догађај веома значајан и за економију наше земље.
Вучић је у том контексту подсетио на све оно што је учињено на том плану у протеклих неколико година, од изласка земље из рецесије, смањења буџетског дефицита, побољшања позиције на "Дуинг бизнис" листи, до смањења незапослености.
Он је поновио да је циљ Србије да све тешке реформе заврши до 2019. године, а да је онда на Европској унији да донесе одлуку о томе да ли такву Србију жели у свом чланству.
Ово је добра вест и за читав регион, да сви знају да у Србији имају стабилног партнера, на којег могу да рачунају, навео је премијер, уз поруку да је ово важан дан и за Републику Српску.
Вучић је рекао да ће Србија наставити преговоре са представницима Албанаца са Косова и Метохије, нагласивши да Србија јесте и биће стуб стабилности у региону.
Премијер је изразио захвалност свим грађанима Србије, свим претходним владама од 2000. године, као и цивилном сектору.
Посебно бих се захвалио једном европском лидеру који нам је много помогао и без којег не бисмо овде стигли – канцелару СР Немачке Ангели Меркел, која је одржала своју реч, истакао је Вучић.
Немачка је испунила своје обећање оног часа када је Србија испунила своје обавезе, објаснио је он, при чему је грађанима Србије поручио да имају разлога да буду поносни на себе и своју земљу.
Аселборн је оценио да је председавање његове земље ЕУ завршено кључним кораком – отварањем првих поглавља са Србијом, и додао да је имао част да присуствује овом историјском тренутку.
Луксембург је пријатељ Србије и још је од Самита у Солуну 2003. године, на којем је донета декларација којом је исказан став да будућност западног Балкана лежи у ЕУ, био посвећен промовисању отварања преговора са Србијом, истакао је он.
Хан је потврдио да је Србија сада земља која има јасну европску перспективу и да ће они који сада улажу у њу улагати у Европу, уз напомену да ће то бити сигнал стабилног пословног амбијента за стране инвеститоре.
Он је уједно честитао Србији, Влади и грађанима на свему што је постигнуто на европском путу, али и поручио да тек сада предстоји тежак и напоран посао.
Напредак Србије резултат је тимског рада који не би могао да буде остварен без посвећености и одлучности како српских власти, тако и грађана и цивилног друштва, закључио је европски комесар.