Вучић је, у обраћању новинарима у згради Патријаршије, исказао захвалност СПЦ на томе што помаже опстанак и обједињује српски народ и ван граница наше земље.
Према његовим речима, црква је имала пресудну улогу у опстанку српског народа на подручју Лике, Баније, Кордуна и у другим деловима Хрватске.
Слична ситуација је и у дијаспори, као и на Косову и Метохији, где су припадници српског народа остали тамо где постоје цркве и манастири, навео је премијер.
Он је, такође, обећао помоћ државе у завршетку радова на Храму Светог Саве, који би требало да буду окончани 2019. године, када се обележава осам векова од стварања прве Српске архиепископије.
То ће, како је оценио, бити велелепни и најлепши храм у свету, који ће привући многе туристе у Београд и Србију.
Вучић је, када је реч о Републици Српској, нагласио да Србија не може да дозволи било какво угрожавање постојања и опстанка Српске, поновивши да ће наша земља поштовати Дејтонски споразум, територијални интегритет БиХ, али исто тако и интегритет Републике Српске.
Премијер је пренео да је са патријархом разговарао и о пресуди Хашког трибунала, која је јуче изречена првом председнику Републике Српске Радовану Караџићу.
Он је подсетио на то да су пред српским народом велике годишњице, између осталог и годишњица стварања логора Јасеновац.
Потпуно смо прихватили идеју, молбу и захтев патријарха да заједнички решавамо све проблеме, да се припадници нашег народа не деле по свим основама и на све начине, јер само заједно можемо разрешити наше највеће и горуће проблеме, закључио је премијер.
Патријарх српски Иринеј изразио је задовољство односом цркве и државе, и поручио да је неопходно неговати такав однос и у будућности.
Односи СПЦ са државом су коректни и признајемо принцип одвојености цркве од државе, али црква има допринос историји и у интересу је нашег народа да и даље одржавамо пријатељски однос разумевања и помоћи једни другима, навео је патријарх.
Он је, када је реч о односу Србије и Републике Српске, рекао да је та веза добра и да ће се црква залагати за очување идентитета српског народа, што подразумева тековине, културни идентитет, језик и друго.