У саопштењу, које је новинарима прочитао министар правде Никола Селаковић, наводи се да држава Србија неће дозволити да се пресуда Радовану Караџићу употреби против српског народа, уз упозорење на то да је неприхватљиво било какво пребацивање колективне кривице на поједине народе због злочина које су починили појединци.
Он је навео да сваки злочин мора да буде кажњен, као и било који појединац који је у њима учествовао, али да је недопустиво било какво политизовање и сваљивање колективне кривице на поједине народе због злочина које су учинили људи са именом и презименом.
Министар је рекао да Влада Србије не жели да реагује на садржај и образложење било које појединачне пресуде Хашког трибунала, али да, након много година рада тог суда, остаје горак укус због чињенице да они који су творци политике злочина према Србима готово ни на који начин нису кажњени.
Селаковић је указао на то да озбиљна и одговорна политика Србије према сопственим грађанима и припадницима српског народа, ма где они живели, подразумева и бригу о Србима у Републици Српској.
Никоме нећемо дозволити да првостепену пресуду против бившег председника Републике Српске употреби као разлог да прстом упире против нас и наших сународника, додао је он и напоменуо да ова пресуда не може да буде употребљена с циљем угрожавања слободе и опстанка српског народа у Републици Српској.
Министар је рекао и да Влада Србије изражава дубоко жаљење за свим жртвама ратних сукоба на просторима бивше Југославије и да једнако осуђује злочине које су починили припадници српских јединица, као што осуђује злочине који су учињени над Србима, како у Хрватској, тако и у Босни и Херцеговини.
Политика помирења биће политика Владе Србије, навео је Селаковић и изразио уверење да ће то бити политика и других влада у региону. Управо зато Влада Србије сматра да је политика правде кажњавања припадника само једног народа за злочине које су чинили сви, у ствари селективна, пренео је министар став Владе Србије.
Селаковић је навео и да је Влада Србије поносна што је српски народ умео да препозна туђе жртве и да им се достојанствено поклони, али и да истовремено жали што тако нешто у региону није могло да се учини и када су у питању српске жртве.
Према његовим речима, српски народ је мирољубив народ који жели да гледа у будућност.
Шта се догодило у прошлости припада прошлости и ништа добро неће настати ни за Србију, нити за било коју другу државу у региону уколико време и енергију будемо трошили на покушаје да утврдимо ко је био у праву, а ко није, рекао је он.
Министар је нагласио и да упркос изазовима, жаљењу и разочарању, Србија остаје посвећена политици живота, стабилности и мира.
Само таква политика може и мора да буде наша најснажнија карта за будућност, у којој са својим суседима делимо много више заједничког, у којој подижемо наше економије, улажемо у наше људе, развијамо наше државе и читав регион, рекао је Селаковић.
Србија неће одустати, како је истакао, од јаке жеље и великих напора да гради такву будућност и никоме неће пружити прилику да нашем народу негира право на такву будућност, коју он и заслужује.