Вучић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Бироа, саопштио да ће у сутра, у 21 час, бити одржана седница Владе, након које ће поменути предлог Бироа постати извршан.
Он је објаснио да је на данашњој седници одлучено да се на основу члана 39 Закона о одбрани формирају заједничке снаге полиције и војске, за шта потребна сагласност председника Србије Томислава НИколића, коју је он и усмено дао.
Премијер је рекао да су главне теме седнице биле догађаји у Турској, мигрантска криза и њене последице на безбедност, правни поредак и економску будућност Србије, ситуација у региону, тероризам и превенција, као и начин супротстављања потенцијалним терористичким актима.
Он је нагласио да је за нашу земљу мигрантска криза најтежа, истичући да је од јутрос на територији Србије регистровано 2.699 лица, од тога више од 85 одсто из Авганистана и Пакистана и веома мали број из Сирије.
Суочавамо се са ситуацијом у у којој лица из Авганистана и Пакистана немају ниједну шансу да буду примљени у ЕУ, а преко наше територије су дошли до граница ЕУ, објаснио је премијер.
Србија је, како је поновио, приморана да заштити своје националне и државне интересе, и у складу са тим, Биро је данас једногласно, али и у сарадњи са председником Србије Томиславом Николићем са којим је одржан конференцијски разговор, донео поменути предлог.
Према његовим речима, држава је данима размишљала шта је то што Србија може да учини, имајући у виду сложену безбедносну ситуацију у окружењу, али и ситуацију која се намеће због понашања комшија према мигрантима.
Вучић је подсетио на то да је Србија од почетка кризе водила веома одговорну и озбиљну политику, која је показала пуну солидарност и хумано лице Србије.
Такође, како је напоменуо, једна смо од ретких земаља која ни једног тренутка није покушавала да подиже ограде, а то неће чинити ни у будуће.
Он је објаснио да ће заједнички тимови војске и полиције служити за заштиту границе Србије од илегалног уласка миграната, као и заштите од илегалног и криминалног понашња српских их туђих кријумчара људима.
Они ће бити најстроже кажњавани. Наши тужиоци и судови предузимаће све законом прописане мере да се криминал заустави и да јасно свима покажемо да Србија не може да буде паркинг за Авганистанце и Пакистанце које нико други у Европи не жели да прими, рекао је премијер.
Према његовим речима, те мере ће бити спровођене без употребе силе, без подизања зидова и ограда.
Али бићемо веома оштри према грађанима Србије који мисле да криминалом могу да стекну велику противправну корист, чинећи најлошије ствари против своје државе и народа, упозорио је Вучић.
Он је најавио да ће у наредна два дана телефоном разговарати са премијерима Мађарске и Бугарске – Виктором Орбаном и Бојком Борисовим о решавању ситуације.
Очекујемо помоћ Мађарске и подршку према границама са Македонијом и Бугарском. Заједничке снаге војске и полиције ћемо упутути на границу са те две земље да би се спречавали илегални преласци, објаснио је премијер.
Он је, када је реч о захтевима за азил, подсетио на то да постоје прихватни центри и да је јасна процедура за свакога ко буде тражио азил.
Та процедура траје око 30 дана, а они који не изразе захтев, биће према предвиђеним закононским процедурама удаљени са наше територије, нагласио је председник Владе.
Такође, неће бити кретања без докумената и да то сви који улазе у Србију морају да знају, навео је он и истакао да је наш посао да и даље тражимо од Европске уније свеобухватно решење за проблем мигрантске кризе.
Нећемо дозволити ниједан напад на грађане Србије муслиманске вероисповести, нити пропагирање мржње и насиље према њима, поручио је премијер.
Он је, поводом покушаја државног удара у Турској, изразио наду да ће та земља превазићи све проблеме, успоставити демократски поредак, мир и стабилност јер је то од виталног значаја, не само за Турску, већ и за Блиски исток и за Србију.
Уверени смо да ће Турска, као велика и изузетно значајна земља, имати снаге да се тако понаша у будућности и да вољу турског народа и грађана проведе у дело, рекао је Вучић.
Он је позвао грађане Србије да не путују на територију Турске, наводећи да Србија не може да гарантује безбедност својим грађанима у тој земљи.
Држава ће сутра ујутру послати један авион ербас у Истанбул којим ће грађани Србије моћи да се врате у земљу. Сви који желе да се пријаве, нека то ураде јер, како је навео, ситуација у тој земљи није сасвим јасна.
Премијер је пренео да је и јутрос и ноћас разговарао са амбасадором Турске у Србији Мехметом Бозајем, којем је је пренео закључке Владе који су се тицали поштовања владавине права и успостављању демократског поретка.
На састанку са Бозајем је, како је прецизирао, било речи и о инвестицијама из Турске које су веома значајне за нашу државу.
Вучић је најавио да ће крајем месеца бити одржан састанак са представницима четири турске компаније које планирају да инвестирају у Србију, изражавајући захвалност амбасадору Турске на подршци коју пружа економском развоју Србије.
Истовремено, председник Владе је поручио да ће Србија свим политичким средствима чувати и штитити регионалну стабилност.
Он је нагласио да је Србија у сваком моменту спремна да сачува и заштити границе и интересе наше земље.
Србија ће, како је рекао, у седам месеци ове године остварити суфицит, без обзира на проблеме и последње догађаје у свету.
Многи догађаји, попут терористичког напада у Француској и пуча у Турској, утицаће на процене раста БДП на нивоу Европе, а самим тим и на нашу економију, навео је премијер.
Без озбира на те проблеме, и поред плаћања старе девизне стедње и камата, као и без узимања новца од "Телекома", Србија ће бити у суфициту, поновио је он и нагласио да је за напредовање у економском смислу веома важно очување пуне политичке стабилности у земљи и региону.
Нема сумње да ће Србија ове године покушати да буде међу три земље са највећим економским растом, а следеће године и најбоља у Европи по том питању, закључио је Вучић.