Шарчевић је на конференцији поводом представљања материјала за савремену наставу историје под називом "Историја за будућност" навео да су у књигама обрађени догађаји из тог периода, али из различитих углова историчара земаља југоисточне Европе.
Приручници су штампани на енглеском језику, а обезбеђен је новац да се преведу на српски језик, објаснио је он и додао да је ресорно министарство подржало организовање семинара за наставнике историје, јер су приручници намењени њима.
Министар је оценио да ће ове публикације допринети помирењу и разумевању, истакавши да настава из предмета историје мора да буде заснована на принципима науке и не сме да буде место пропаганде и манипулација, кроз монтиране слике и националистичке верзије прошлости.
Приручници, како је прецизирао, обрађују историјске догађаје од 1944. до 2008. године, при чему приказују појаве, личности и догађаје из периода хладног рата и деведесетих година на Балкану, али из различитих углова.
Девенпорт је истакао да је Европска комисија подржала објављивање приручника, који су веома важни како би се из различитих углова обрадио један исти догађај и омогућио критички дијалог.
Такође, како је додао, то је веома важно за младе генерације које ће у наредном периоду бити лидери и од чије ширине видика ће зависити добробит региона.
Књиге је радио Центар за демократију и помирење у југоисточној Европи, а у претходном периоду већ су објављена четири приручника – Отоманско царство, Нације и државе, Балкански ратови и Други светски рат.
Претходна четири тома преведена су на једанаест језика, подржало их је шест министарстава просвете земаља југоисточне Европе, на њима је радило 25 историчара из свих земаља, а обучено је приближно 2.000 наставника да их користи.