Аутор:
infobiro.tv
Ђукић-Дејановић је након потписивања овог документа у просторијама Привредне коморе Србије упозорила на то да наша земља због негативног природног прираштаја сваке године изгуби градић од приближно 36.000 становника.
Од 4.709 насеља у Србији нестаје њих 1.200, док је 50 потпуно празних, навела је она и додала да је раст становништва у 2015. години забележен само у седам градова и три општине.
Од средине прошлог века, како је истакла, демографски индикатори су веома негативни и то за последицу има старо становништво и депопулациона подручја у Србији, што неминовно води слабљењу радне снаге.
Ђукић-Дејановић је подсетила на то да је 2008. године донет документ за подстицање наталитетне политике, чији је крајњи циљ био усклађивање рада и родитељства.
Према њеним речима, потписивањем поменутог документа са представницима Привредне коморе Србије направљен је први формални корак у остваривању тог циља, односно поправљању радне ефикасности и родитељске функције истовремено.
Настојаћемо да законску регулативу почнемо да примењујемо интензивније у различитим привредним субјектима како би родитељ био задовољнији и ефикаснији у процесу рада, објаснила је она.
Овим споразумом је, како је прецизирала, договорено да се спроведе истраживање којим ће бити обухваћено 5.000 запослених, а који ће дати сугестије како они виде могућност усклађивања рада и родитељства.
Чадеж је подвукао да то што је у Србији све мање становништва није само демографски, социолошки и социјални проблем, већ економско питање.
Он је поновио да је наша земља све старија, да је становништво старије од 40 година и самим тим све мање способно да привређује, истакавши да је намера да се утврди стање на терену и да се види да ли је могуће применити мере којима би се боље ускладило родитељство и рад.
Циљ послодавца је да има задовољног радника, који добро обавља свој посао и зна да нема конфликт у улози запосленог и родитеља.
Истраживање је само први део нашег заједничког задатка, док је други спровођење низа мера са компанијама како би се те ствари побољшале, навео је Чадеж.
Овај проблем није национални, већ је универзалан и са њим се суочавају све земље у Европи, указао је он и додао да су поједине земље у региону посао и родитељство добро ускладиле, попут Словеније и Хрватске.