Михајловић је, подсетивши на неповољан положај жена на селу, навела да овом иницијативом Координационо тело за родну равноправност жели да допринесе смањењу сиромаштва, економском оснаживању и афирмацији улоге жена у локалној заједници и руралној економији.
Она је указала на то да, вреднујући рад жена на селу, свим званичницима са којима се састаје као потпредседник Владе поклања управо традиционалне српске производе које израђују те жене.
Према њеним речима, више од 50 одсто радно способних жена на селу је формално незапослено, 3 од 4 жене раде без плате, 60 одсто њих нема право на пензију, а само 12 одсто су власнице имовине.
Тиме оне представљају занемарени потенцијал за друштвени и привредни развој, истакла је Михајловић, упутивши позив свим друштвено одговорним компанијама, јавним предузећима и институцијама да се одазову овој иницијативи и помогну стварању бољих услова за жене на селу.
Обавеза и одговорност свих нас јесте да створимо услове да жене на селу раде и да тај рад буде вреднован. Оне не траже милостињу и донације, оне су вредне и на тај начин, чувајући српску традицију, могу да поспеше привредни раст земље, закључила је она.
На свечаности у Скупштини града Београда представљена је интернет страница
www.1000zena.rs, која садржи информације о најлепшим рукотворинама из свих крајева Србије и предметима израђеним од природних материјала старим техникама, као што су вез и златовез, нецање, пустовање, ткање и хеклање.
На сајту је почео да откуцава и „Сат запошљавања“, бројач који ће пратити колико је жена упослено.
Председник Етно мреже и извршни директор НАЛЕД-а Виолета Јовановић изјавила је да је жеља ових организација да у наредних годину дана обезбеде посао за 1.000 жена у трајању од најмање три месеца.