Ружић је подсетио на то да је Министарство државне управе и локалне самоуправе радило на једном од најзначајнијих докумената у области заштите права националних мањина – Акционом плану за остваривање права припадника националних мањина, чије је доношење предвиђено у процесу приступања Србије ЕУ, у оквиру Поглавља 23.
Он је навео да су значајан допринос у креирању тог документа, осим представника државних органа, организација цивилног друштва и представника међународних организација, дали управо национални савети националних мањина.
Министар је рекао да од представника националних савета очекује да и у наредним фазама, као и до сада, учествују у спровођењу активности, изради и контроли извештаја и на тај начин доприносе унапређењу положаја њихових заједница.
Ружић је истакао да су национални савети учествовали у изради Нацрта закона о изменама и допунама Закона о заштити права и слобода националних мањина, као и да активно учествују у раду на изменама и допунама Закона о националним саветима националних мањина.
Реч је о заједничком задатку, с обзиром на то да ресорно министарство жели да ови прописи буду донети у партиципативном и инклузивном процесу, као и да у сталном дијалогу заједнички дођемо до решења о појединим питањима, додао је он.
Министар је нагласио да је важна тема која је у последње две године покренута "са мртве тачке" Буџетски фонд за националне мањине.
На седници Савета за националне мањине, одржаној 23. маја ове године, једногласно је усвојен Предлог програма за доделу средстава из Буџетског фонда за националне мањине, којим је предвиђено да је информисање на језицима националних мањина приоритетна област у којој се програми и пројекти финансирају из тог фонда у 2017. години, подвукао је он.
Према његовим речима, ресорно министарство је у финалној фази
поступка припреме упутства којим се ближе одређује начин утврђивања састава и број чланова конкурсне комисије, која ће у складу са Уредбом и Законом, спроводити конкурс.
У претходном периоду, како је нагласио, учињен је велики напредак, али и даље постоји простор за унапређење законодавног оквира и имплементацију прописа да би се поједини проблеми могли решавати у краћем року, при чему постоје отворена питања која захтевају посвећеност и међусобно разумевање и поверење.
Ружић је закључио да је важно да у овом процесу Влада Србије и представници националних савета националних мањина буду партнери, наводи се у саопштењу Министарства државне управе и локалне самоуправе.