Вукотић-Маринковић је на конференцији за новинаре навела да је у Србији тренутно активно приближно 50 хиљада уговора о лизингу, од чега се 44 одсто односи на лизинг за путничка, пољопривредна и теретна возила.
Она је указала на то да је приметан благ пораст узимања на лизинг машина и опреме, који су у прошлој години чинили 12 одсто свих уговора о лизингу.
Према њеним речима, у регистар залога прошле године уписано је осам хиљада уговора којима су обезбеђена потраживања од више од 30 милијарди динара, 2,4 милиона евра, 52 милиона долара и 58 милиона швајцарских франака.
Предмет регистрације била су уговорна заложна права, судска залога и законска заложна права конституисана у поступку принудне наплате пред органима Пореске управе, рекла је Вукотић-Маринковић.
Истовремено, она је прецизирала да више од 99 одсто заложних поверилаца чине привредни субјекти, док више од 50 одсто чине банке, а по бројности следи Пореска управа са више од 30 одсто.
У незнатном проценту, који износи мање од један одсто, заложни повериоци су физичка лица, истакла је Вукотић-Маринковић, уз напомену да је у односу на 2005. годину приметан њихов благи пораст.
Такође, Вукотић-Маринковић је нагласила да у највећем броју случајева банке кроз залоге обезбеђују кредите, при чему предмет залога према закону могу бити покретне ствари и права.
У пракси, то су најчешће разне врсте возила, машине и опрема, а залажу се жигови, удели у предузећима, картице за допуну мобилних телефона, средства на рачунима, домаће животиње, залихе прехрамбених производа, објаснила је она.
Заменик директора АПР-а Николета Вученовић рекла је да је у Србији у прошлој години регистровано приближно 40 хиљада нових предузетника, што је за 50 одсто више него у последњих 15 година.
Она је указала на то да је прираштај предузетника, који се мери односом између новооснованих и избрисаних радњи, прошле године износио приближно 20 хиљада радњи, што је 20 пута више од досадашњег годишњег просека од 1.000 радњи.