Аутор:
Фонет
Поводом истоимене изложбе, поред промоције монографије, одржана је и презентација електронског издања каталога и осталог пропагандног материјала у издању Музеја наивне уметности из Јагодине.
Директор тог музеја и аутор текстова Нина Крстић рекла је да је изложба "Наивна и маргинална уметност у Србији", која је отворена у Паризу 22. марта и трајаће до 18. априла, обухватила 71 рад 35 стваралаца и да су ти радови укључени у монографију, која је истовремено и каталог ове изложбе.
Крстић је навела да је монографија објављена на три језика – српском, енглеском и француском, и најавила да ће ова изложба бити постављена у Националној галерији у Будимпешти 1. маја, док се 1. јуна сели у Софију.
Она је истакла да је и једна галерија из Италије показала интересовање за то да овај антологијски избор српске наивне и маргиналне уметности гостује у тој земљи.
Истовремено, Крстић је указала на то да је изложба у Паризу наишла на веома добар пријем јер је у тој средини српска наива позната од 1976. године, кад је у Гран Палеу организована велика смотра наиве из целе бивше Југославије.
Игром случаја, на плакату и корицама монографије налази се слика Саве Секулића, која је била изложена пре три деценије у Гран Палеу, додала је Крстић.
Према њеним речима, на изложби у Паризу могу се видети слике Борислава Јакића, једног од аутентичних уметника маргиналне уметности, што је нека врста његове рехабилитације јер се за њега много више зна у свету него код нас.
Саветник у Министарству културе Владе Србије, које је покровитељ ове смотре и у чијој је надлежности Музеј наивне и маргиналне уметности, Весна Марицки је истакла да Министарство настоји да у оквиру својих могућности подржи све програме, изложбе и наступе у иностранству.
Марицки је подсетила на то да је Министарство уступило простор за салон у Београду и помогло његову адаптацију, што се показало као веома добар пропагандни потез јер је реч о веома привлачном амбијенту у главном граду где странци могу видети дела српске наиве.
Она је упутила похвале успелом дизајнерском решењу монографије и њеној опреми, што је дело Слободана Штетића.
Штетић, који већ две деценије сарађује с музејом у Јагодини, напоменуо је да тренутно ради на припреми неколико монографија које би илустровале различите аспекте наивне и маргиналне уметности и које би, уз електронски каталог музеја и друге сувенире, требало да буду продаване у београдском салону.