Срђан Ђурић
Ђурић је на редовном недељном сусрету са новинарима у Влади Србије најавио да ће на јесен бити убрзане активности у области приватизације предузећа, у складу са постојећим законским решењима.
Према његовим речима, по свим показатељима у првих девет месеци, ова година остаће запамћена по највећем привредном расту у последњих двадесетак година, што је, како је оценио, лепа вест, али и додао да још много тога треба да се промени да бисмо живели боље.
Ђурић је најавио да ће наредних дана бити одржано неколико састанака Контакт групе који ће бити посвећени ситуацији на Косову и Метохији, уз напомену да ће први од њих бити организован почетком наредне недеље у Њујорку.
Он је потврдио да ће председник Владе Србије Војислав Коштуница током дана телефоном разговарати са шефом УНМИК-а Сереном Јесеном-Петерсеном, и позитивно оценио његову данашњу изјаву о томе да су прихватљиви и српски предлози ако значе побољшавање плана УНМИК-а и Владе у Приштини о децентрализацији
власти на Косову и Метохији. Ђурић је истакао да је План Владе Србије за Косово том изјавом Петерсена на неки начин добио међународну верификацију.
Ђурић је рекао да Влада сматра позитивним и јучерашњи извештај Стејт департмента, а посебно онај део који се тиче поштовања верских слобода и део у коме се наводи да се верске слободе Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији не поштују довољно.
Он је навео да Стејт департмент сматра да се мора много више учинити на
том пољу, како би се заштитила верска права Срба и људи других вероисповести на Косову и Метохији, а они имали боље услове за живот и испуњавање својих верских слобода.
Ђурић је истакао да ће после састанака Контакт групе следеће недеље и посете европских званичника Криса Патена и Хавијера Солане Београду почетком октобра бити јаснији одговор на питање да ли ће Влада Србије позвати косовске Србе да изађу на изборе у покрајини.
Он је, међутим, указао на то да одлука о позиву за излазак на изборе не може бити донета преко ноћи, и подсетио на то да и даље нема институционалних гаранција за Србе на Косову, да је од насиља над њима 17. марта мало учињено и да међународна заједница на делу треба да покаже да жели да њихов статус буде бољи.
Поводом изјаве косовског премијера Бајрама Реџепија да би у октобру могао да почне дијалог Приштине и Београда, Ђурић је навео да Влада Србије сматра да је сваки разговор добродошао, а да ће став о томе саопштити онда када "добије званичан захтев за разговор".
Ђурић је најавио да ће у Београду од 20. до 24. септембра боравити делегација Москве, која је издвојила два милиона долара у намери да помогне изградњу кућа за Србе на Косову и Метохији.
У реализацију тог пројекта биће укључени и људи из кабинета председника Владе, као и комесар за избеглице Драгиша Дабетић, навео је Ђурић и нагласио да Влада детаљно и одговорно ради свој посао, посебно када су интереси Срба на Косову и Метохији у питању.
Ђурић је данас потврдио и да су у току интензивне консултације с представницима свих парламентарних странака и да смо на "добром путу да прича о уставу веома брзо уђе у Скупштину", да се постигне консензус и да нови устав буде врло брзо усвојен.
Изражавајући наду да ће нови устав бити усвојен до краја ове или почетком следеће године, он је подсетио на то да је Влада још почетком лета предложила Нацрт новог устава, као и на чињеницу да председник Владе Војислав Коштуница у свакој прилици истиче да је потребно што пре донети устав.
Када је реч о сарадњи са Хашким трибуналом, Ђурић је одбацио наводе да је 1. октобар рок дат Србији да изручи хашке оптуженике, и навео да "једино по чему зна да је то значајан рок и датум, јесте то да се тада завршава месец септембар, а почиње октобар".
Ђурић је такође најавио и да ће се вероватно у наредни четвртак пред члановима Владе наћи извештај експертског тима о стању међунационалних односа у Србији, посебно у Војводини, и објаснио да ће то бити "најшири, најсвеобухватнији и најдетаљнији" документ на ту тему до сада, "доступан домаћој и светској јавности и заснован на чињеницама, а не произвољним оценама, које смо у више наврата имали прилику да чујемо из разних органа, међународних и домаћих".
Када је реч о државној заједници, Ђурић је истакао да је Мастрихт јасно ставио до знања шта Европа мисли о државној заједници СЦГ, и додао да све активности које су почеле после Мастрихта, а биће интензивиране доласком представника ЕУ Хавијера Солане и Криса Патена у Београд, јасно говоре у прилог јачања СЦГ.
Он је подсетио на то да је закључак скупа у Мастрихту јачање државне заједнице СЦГ, и навео да Европа види улазак и приступ СЦГ као једне државне заједнице у ЕУ.
"Сматрамо да је суштина свих процеса у Европи интеграција, да су интереси Србије и интереси Европе идентични, а то су интеграције", истакао је Ђурић, и додао да, када је реч о економском делу читаве приче, Влада сматра да је одлука о два колосека добра одлука, јер ће се на тај начин убрзати процес интеграције СЦГ и ЕУ.