Коштуница је на конференцији посвећеној корупцији у правосуђу, одржаној у организацији Центра за либерално-демократске студије истакао да нема озбиљнијег економског напретка и материјалне реконструкције друштва без новчаних и других улагања, али да та улагања нису могућа без судског система који ће на ефикасан и законит начин заштити уговор као основни правни институт модерне цивилазиције.
За разумевање појаве корупције мора се прво поћи од недопустиво високог степена криминализације у свим друштвима која су прошла, или још увек пролазе кроз транзицију, рекао је Коштуница и додао да су разлози овог стања незадоваљавајући привредни раст, општа друштвена криза, криза морала, незапосленост и лоше функционисање кључних државних институција. Он је оценио да је Србија у додатно тешком положају у односу на друге земље у транзицији, због последица ратних сукоба и међународне изолације у нашој недавној прошлости.
Председник Владе је нагласио да је корупција у правосуђу посебно тешка за сваку владу, због тога што се свака извршна власт која жели да спречи корупцију у судству суочава са дилемом да ли да поштује начела поделе власти и пружи могућност судству да се против корупције само бори или да учествује у тој борби уз могућност да буде оптужена за угрожавање уставних гаранција судске независности.
Ова дилема је тим озбиљнија што је у друштву најшире прихваћено уверење да је влада та, која је пре свега позвана да сузбије корупцију уопште, па тиме и корупцију у правосуђу. Ако то одбије, ризикује да буде оцењена не само као неделотворна, већ и неодговорна, истакао је Коштуница.
Према његовим речима, код нас у овом тренутку нема осуђених носилаца правосудних функција за корупцију, што је последица чињенице да је тек недавно законом предвиђено кривично дело корупције у правосуђу, а до сада је регистровано мање од 20 пријава и није донета ниједна осуђујућа пресуда.
Влада ће решавање проблема корупције у судству наставити увођењем оштријих критеријума за избор судија и строжијим надзором и контролом њиховог рада, стабилним примањима и осталим принадлежностима судија и судског особља, рекао је Коштуница и додао да се формирањем надзорног одбора у Врховном суду који има надлежност преиспитивања представки о неблаговременом и незаконитом поступању у судовима и последњим изменама Закона о судијама који је Влада Србије предложила излази у сусрет тим захтевима.
Он је рекао да о јасној и чврстој политичкој вољи Владе да се одлучно супротстави корупцији сведоче до сада припремљени закони, пре свега Закон о спречавању сукоба интереса при вршењу јавних функција, као и чланство у групи држава за борбу корупције ГРЕЦО.
Такође је подсетио на то да је Србија потписник Конвенције УН против корупције, да је оформљен Савет за борбу против корупције, као и да је Министарство правде формирало радну групу за израду Националне стратегије за борбу против корупције, која би требало да буде усвојена до краја ове године.
Уверење у политичку и моралну оправданост обрачуна са корупцијом код нас не деле само они којима је то позив, већ и преовлађујући део друштва, што борби против корупције у нас даје додатни суштински смисао, закључио је председник Владе.