Зоран Лончар
Лончар је на регионалној конференцији под називом "Омбудсман у југоисточној Европи", која се други дан одржава у Скупштини Србије и Црне Горе, оценио да ће институција омбудсмана бити важан сегмент демократизације друштва, као и реформе државне управе.
Иако начела постојећег Устава не пружају најповољнија решења за институцију омбудсмана, Влада се ипак одлучила да ради на овом закону пре промене Устава због тога што је, према постојећој процедури, за промену највишег државног акта потребна апсолутна посланичка већина, као и потврда грађана на референдуму, што захтева дуже време, објаснио је Лончар.
Он је прецизирао да садашњи Устав допушта оснивање омбудсмана, али ограничава његову улогу, јер му не даје законску иницијативу, а поступак избора је недовољно строг, јер се омбудсман бира простом скупштинском већином, а требало би да буде биран двотрећинском.
Министар је изразио наду да ће нови Устав бити ускоро донет с обзиром на то да ће се, како је најавио, наредних месеци интензивно радити на његовој изради, као и да ће потом закон о омбудсману бити усклађен са Уставом.