Стојковић је учеснике овог скупа подсетио на то да Комисија за реформу правосуђа већ ради на изради 24 закона из ове области и њиховом упућивању у законску процедуру. Имајући у виду да нови устав још није донет, Комисија се определила за то да унапреди оне сегменте где је то могуће, а, како су реформе дуготрајан процес, одређени су рокови за реализацију краткорочних циљева до 2006. године, док је за средњорочне рок до 2008. године, навео је министар.
Према његовим речима, дефинисани су пројектни задаци у друштвено-правном законодавству, правосудно организационим прописима, процесним прописима, прописима који се односе на правосудне професије и онима који регулишу односе правосуђа и грађана. Такође, дефинисани су и задаци који су везани за информациону технологију, као што су опремање судова савременом рачунарском опремом и повезивање судова у јединствену рачунарску мрежу.
Један од приоритетних задатака реформе правосуђа је и едукација правосудног особља, која се мора извршити систематски, оценио је Стојковић и додао да је у плану да постојећи правосудни центар, уз одговарајуће прилагођавање, постане основа за формирање будуће правосудне академије, по угледу на такве школе у Француској и Немачкој.
Стојковић је нагласио да се од оних који су до сада помагали реформске процесе у нашој земљи очекује стручна, материјална и организациона помоћ и у процесу реформе правосуђа. Према његовим речима, након овог састанка биће прикупљена мишљења свих релевантних чинилаца која ће бити понуђена Влади Србије на усвајање, а, по добијању верификације од Владе, координациони тим за спровођење стратегије, који је формиран у Министарству правде, имаће пун кредибилитет за предлагање приоритетних циљева који се могу реализовати.
Намера Министарства је да ови основи стратегије буду примењени у највећој могућој мери због чега ће конкретни предлози и пројекти бити представљени потенцијалним донаторима, од којих ће бити затражена непосредна и конкретна помоћ за њихову реализацију.
Шеф Канцеларије Светске банке за Србију и Црну Гору Каролин Јунгр истакла је да је владавина права покретачка снага економског раста земље, због чега је Светска банка спремна на то да сарађује са билатералним донаторима и да помогне изградњу снажног правосудног система у Србији.
Према њеним речима, реформа правосуђа основна је компонента за јачање демократије, успостављање правила, транспарентности и ефикасности, увођење закона и правде, за разрешење сукоба и коегзистенцију, као и за избегавање произвољног деловања и корупције.
Директор за међународно-правну сарадњу Директората за правне послове Савета Европе Роберто Лампони најавио је да ће током ове недеље бити потписан и Протокол о сарадњи између Министарства правде и Савета Европе, који ће помоћи упознавању и усклађивању процеса реформи са кључним приоритетима реформе правосуђа у програмима Савета Европе.
Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији и Црној Гори Маурицио Масари нагласио је да без владавине права нема борбе против организованог криминала и корупције, као што нема ни заштите људских права, демократије и економског напретка земље. Правосудни органи морају бити у служби грађана и, да би то било тако, правосуђе мора да буде независно од политичке власти, непристрасно и компатибилно са европским и међународним стандардима.
Масари је оценио да је независност правосуђа и функционисање правосудних органа од националног интереса за Србију и навео да су за постизање тог циља потребни стрпљење, политичка воља и консензус различитих политичких странака.
Он је рекао да међународна заједница мора да пружи помоћ и средства за реформу правосуђа у Србији и нагласио да је за то потребна даља конструктивна сарадња са Министарством правде.
Учесницима скупа прочитан је и поздравни телеграм који је организаторима конференције упутио председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница. Коштуница је у телеграму изразио наду да ће учесници овог скупа дати значајан допринос побољшању стања у правосуђу наше земље и успостављању правних институција у складу са европским и међународним стандардима.