Заменик министра за дијаспору у Влади Републике Србије Александар Чотрић изјавио је на конференцији за новинаре да је ова награда установљена да би подстакла неговање српске књижевности ван граница Србије, као и да би међу српским исељеништвом био очуван српски језик.
Чотрић је навео да награда "Арсеније Чарнојевић" такође представља и исправљање књижевно-историјске неправде према нашим ствараоцима из расејања, а то је и прилика да се читаоци у Србији боље упознају са њиховим стваралаштвом.
Он је нагласио да додељивање овог признања има за циљ да допринесе томе да се значајни српски писци из дијаспоре уврсте у лектире и антологије и да се њихова дела нађу у нашим библиотекама и књижарама.
Према његовим речима, Министарство за дијаспору по први пут обезбедило је и штанд на предстојећем Сајму књига у Београду за српске писце ван граница Србије, а у просторијама Министарства биће формирана и библиотека у којој ће се наћи њихова дела.
Помоћник министра за дијаспору Миодраг Јакшић рекао је да ће, осим уручења награде, на Сајму књига бити уручена и Специјална повеља "Арсеније Чарнојевић" власнику књижаре "Србика" у Торонту Предрагу Апићу, која располаже са више од седам хиљада наслова на ћирилици.
Председник жирија академик Драган Недељковић најавио је да ће од следеће године бити предвиђена и награда српским писцима који пишу на страним језицима, док је председник Удружења књижевника Србије Слободан Ракитић указао на важност тога да се српска загранична књижевност више не посматра одвојено.