Аутор:
ФоНет
Милосављевић је подсетио на то да је пројекат унапређивања социјалне кохезије кроз јачање служби менталног здравља почео да се спроводи од краја 2002. године у Србији и Црној Гори, Македонији, Хрватској, Босни и Херцеговини, Албанији, Румунији, Бугарској и Молдавији, у циљу хармонизације законских прописа из ове области на нивоу Европе, као и усвајања савременог приступа у лечењу пацијената.
Он је најавио да ће у првој половини децембра у Нишу почети да ради први Центар за заштиту менталног здравља, где ће бити примењиван нови метод оспособљавања психијатријских болесника за нормалан живот. Овај метод подразумева да пацијент што више времена проводи у нормалном животном окружењу, док у Центру добија свакодневну интензивну негу и стручну помоћ, а такође и обуку за обављање различитих активности.
Неуропсихијатар Душица Лечић-Тошевски навела је да су ментални поремећаји, од најлакших до најтежих, у порасту у читавом свету, а да се код нас, као последица акутних и хроничних стресова у последњих петнаест година, све чешће јављају депресије, анксиозност, самоубиства, злоупотреба супстанци, нарочито дрога, као и психосоматске болести.