Милан Париводић
Париводић је у интервјуу агенцији Танјуг нагласио да су многе одлуке Владе донете тихо, без много помпе, али да ће резултати бити делотворни и видљиви и поновио да је страним инвеститорима правни амбијент од пресудног значаја.
Говорећи о активностима Министарства, Париводић је указао на рад на састављању амандмана на Закон о извршном поступку, који би требало да обезбеди неупоредиво бржу наплату потраживања. Према његовим речима, циљ тог амандмана јесте да омогући да безусловне новчане обавезе, уколико не буду извршене на дан када треба да буду извршене по уговору, буду наплаћене у року од 30 дана.
Он је објаснио да би усвајањем овог амандмана дошло до револуционарне промене у финансијској дисциплини у односима између привредних субјеката, односно дужници би коначно били приморани да плаћају сопствене обавезе.
Министар је подсетио на то да се сада у Србији дужницима више исплати да иду у парницу која ће трајати три године, пошто суд нема оштру политику према дужнику у складу с којом би, уколико се дужник не појави на рочишту, била донета пресуда о наплати дуга.
Париводић је навео да се, према анализи ефикасности судова у различитим земљама коју је урадила Светска банка за 2004. годину, Србија и Црна Гора налази на дну листе, са 1.050 дана за обичну наплату - од дана када се поднесе тужба до дана када средства легну на рачун повериоца. Он је додао да би усвајањем предложеног амандмана банка тачно знала да, када некоме одобри кредит, може да рачуна на повраћај новца у случају да поверилац не плати.
Уколико новац постане јефтинији, привредници ће моћи лакше да га прибаве, лакше да развијају фирме и отварају радна места, а људи ће боље зарађивати и плаћати порез, па ће самим тим фискални буџет остваривати боље приходе, нагласио је Париводић.
Он је указао и на значај закона о трговачким друштвима, чијим би усвајањем Србија добила озбиљан режим компанијског права. Према његовом мишљењу, важну новину овог закона представља увођење огранка страног предузећа, што значи да оно убудуће неће морати да оснива предузеће у Србији, него ће пословати преко огранка који представља део матичне компаније. То би у пракси значило да ће свакоме ко склопи уговор са огранком страног предузећа у Србији, централа у иностранству гарантовати испуњење уговорних обавеза, додао је Париводић.
Тим Министарства израдио је и амандмане на Закон о заштити конкуренције, који је усаглашен с правом Европске уније и стандардима права конкуренције ваневропских развијених земаља, укључујући и Сједињене Америчке Државе, рекао је министар и додао да је у великој мери већ припремљен и Закон о спољнотрговинском пословању.
Он је најавио да ће у Министарство бити доведена најмање два врхунска правника из иностранства који би с тимом Министарства сачинили најбољи могући закон у тој области, док би овим пројектом лично руководио министар.