Процес интегрисања у Европску унију представља погодну околност за спровођење реформи у овој области, односно за обухватање заштите потрошача као једне од приоритетних области у предстојећем споразуму о стабилизацији и придруживању ЕУ.
Посебна пажња посвећена је питањима која се односе на безбедност производа, исправност прехрамбених производа, узроке различитих цена, малопродају и пратеће обавезе из гаранције, неповољне услове у малопродајним типским уговорима, уговоре закључене на даљину, укључујући и електронску трговину.
Такође, обрађена су питања одговорности произвођача у случају неисправне робе, заштите купаца за одређене аспекте уговора који се тичу куповине имовине на тајм-шеринг основи, антиреклама упућених конкуренцији и мерама везаним за судску забрану, као и питања која се односе на заштиту малолетних лица (нуђење и поклањање млека и друге хране и пића за новорођенчад којима се замењује природан начин исхране, продаја играчака намењених деци без видних упозорења, продаја и служење алкохолних пића, као и продаја дуванских производа малолетним лицима). Истовремено, инсистирало се на тачном и редовном информисању о квалитету воде и ваздуха, а такође и на посебном означавању генетски модификованих производа.
Имајући у виду потребу координације и хармонизације економских система Србије и Црне Горе, било је неопходно и доношење новог закона којим би се регулисала и материја из области цена, с обзиром на то да је надлежност у образовању цена појединих производа и услуга пренета на републички ниво.
Поред тога, нова законска решења у области цена требало је ускладити са европским принципима и стандардима, а с обзиром на то да се наша држава налази у транзицији и да је суочена са социјалним проблемима, поред инсистирања на концепту слободног образовања цена, било је неопходно да располаже и механизмима за спречавање поремећаја на тржишту који би се одразили на цене.
Имајући у виду све поменуто, постоји економска оправданост за надлежност државе у области цена и ван сектора привреде који је у њеном власништву. Доношење закона, којим се истиче опште прихваћени принцип тржишних економија о слободном образовању цена, користи привредним субјектима јер садржи правно-политичку декларацију да се држава неће мешати у домен цена, осим у изузетним, ванредним ситуацијама.