Живановић је у изјави за РТВ Б92 најавио да ће цена терапије за болеснике с ХИВ-ом у наредној години бити смањена за 20 до 25 одсто, а да ће за помоћ зараженима и оболелима бити издвојено између пет и шест милиона евра.
У 2004. години, према до сада доступним подацима, у Србији је регистровано 75 новозаражених, од тога 55 у Београду, десет у Војводини и десет у осталим деловима Србије. Од укупног броја чак 64 одсто чине особе у добу од 30 до 49 година, а међу популацијом од 15 до 24 године је свега пет одсто заражених.
Међу новозараженима је 57 мушкараца и 18 жена, при чему је две трећине заражено сексуалним путем, што још више указује на значај коришћења кондома који је најефикаснија заштита од ХИВ-а.
Сида и туберкулоза су од заразних болести најчешћи узрочници смрти у Србији, а стручњаци упозоравају на то да, иако су грађани прилично добро информисани о ХИВ-у и могућностима заштите од заразе, велики број њих у сексуалним односима не користи кондом као заштиту.
Због повећаног броја оболелих жена, овогодишња светска кампања за борбу против сиде под називом "Да ли сте ме чули данас" усмерена је на жене и девојке.
Према подацима које је саопштила Агенција УН за сиду (УНАИД), у свету има 39,4 милиона људи заражених вирусом ХИВ, а током 2004. године од ове болести је умрло 3,1 милион људи.
Од 39,4 милиона заражених, 37,2 милиона су одрасле особе старости између 15 и 49 година, а 2,2 милиона су деца млађа од 15 година. Агенција наводи да је регистровано 17,6 милиона заражених жена.
Током 2004. године у свету је регистровано нових 4,9 милиона инфицираних, од којих 4,3 милиона одраслих и 640 хиљада деце.
Гордана Јурицан из ЈАЗАС-а (Југословенска асоцијација за борбу против сиде) навела је да пракса показује да је један од највећих проблема у лечењу оболелих то што се носиоци вируса касно тестирају, када је болест већ у поодмаклој фази и када се углавном ништа не може учинити, због чега ЈАЗАС, с бројним државним службама, агенцијама УН и НВО, покреће кампању чији је крајњи циљ употреба кондома. Према њеним речима, од 75 хиљада дијагностикованих, 62 одсто добило је ХИВ сексуалним путем, при чему млади у Србији и Црној Гори довољно знају о ХИВ-у и начинима његовог преношења, али се не понашају у складу с тим. Јурицан је нагласила да је СЦГ на претпоследњем месту по броју тестираних.
Преузмите документ: