Предраг Бубало
Бубало је у изјави за најновије издање "Е-магазина" истакао да су то неопходни кораци за изградњу привредне структуре која треба да омогући одрживи раст на дужи период, а то се може остварити стриктним спровођењем економских реформи. Томе ће, како је нагласио, допринети усвојени Закон о привредним друштвима који доноси низ погодности за једноставније и брже оснивање предузећа, Закон о регистрацији привредних субјеката и Закон о Агенцији за привредне регистре, којима се скраћује рок, поједностављују и смањују трошкови регистрације предузећа.
Он је навео да ће одрживи раст на дужи период омогућити и Закон о стечајном поступку и Закон о Агенцији за лиценцирање стечајних управника којима се, између осталог, унапређују права домаћих и страних поверилаца, који ће у условима јасне, стабилне, сигурне и временски ограничене стечајне процедуре бити охрабрени да уз мањи ризик инвестирају у домаћу привреду у наредном периоду.
Према његовим речима, када се погледају капитални приливи и остали позитивни ефекти, очигледно је да је процес приватизације у Србији успешан. Прелаз из државне ка приватној својини био је снажан подстицај за економски раст, оценио је министар привреде и прецизирао да ће до краја 2004. године бити понуђено 14 фирми путем тендерске продаје и око 140 фирми на аукцијској продаји, као и још 60 пакета из портфеља Акцијског фонда.
Ради остварења планираног циља, завршетка приватизације, Влада очекује да до краја године буде усвојен и закон о измени и допуни Закона о приватизацији како би се уклониле неке мањкавости које је пракса показала, а поступак био учињен још ефикаснијим, али се при томе неће мењати постојећи модел приватизације, нагласио је Бубало.
Министар је поновио да Влада Србије ради на изради плана за реструктурирање јавних предузећа и да би примена тог програма требало да почне од јануара 2005. године, што ће бити један од најважнијих послова Владе. Он је објаснио да би свако ресорно министарство направило пројекат реструктурирања јавних предузећа из своје надлежности.
Прво би се извршила подела на основне и споредне делатности тих предузећа, с тим што основне делатности не би биле скоро приватизоване, док приватизацију споредних делатности треба очекивати од средине 2005. године, навео је Бубало и подсетио да су јавна предузећа, са скоро 135.000 запослених, велики баласт јер имају велике дугове, а трошкови њиховог пословања су и даље велики. Због тога неопходно је што брже решавање тог проблема, закључио је министар привреде.