Војислав Коштуница
Коштуница је при томе нагласио да питање децентрализације може да буде решено само посебним институционалним аранжманом какав је понудила Влада Србије.
Ми смо јако незадовољни учинком у реализацији Резолуције 1244 и наш план је заправо одговор на садашње поразно стање у покрајини. Није реч, дакле, о некој нашој капитализацији, већ о изнудици због егзистенцијалне угрожености Срба и осталих неалбанаца, истакао је председник Владе Србије.
Он је навео да је Косово и Метохија тешко национално, регионално и европско питање и да оно мора да буде решавано озбиљно, темељно и дугорочно, при чему је неопходно заштитити суштинске националне и државне интересе.
На питање очекује ли да УНМИК прихвати укључење Београда у дијалог на равноправној основи, председник Владе одговорио је да је то основни предуслов решавања косовског проблема чега сви морају да буду свесни, па и УНМИК.
Уверен сам да би директно учешће Београда од разговора о децентрализацији преко такозваног техничког дијалога и нових безбедносних иницијатива представљало одлучујући чинилац напретка, објаснио је Коштуница.
Он је додао да морамо да се у међународним оквирима изборимо за принципе и критеријуме решавања овог питања и прецизирао да пре свега мисли на потпуно поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности УН која гарантује суверенитет и територијални интегритет наше државе.
На питање шта преостаје Србима у покрајини, Коштуница је одговорио да у оваквим околностима само додатне институционалне гаранције, које произилазе из Плана Владе Србије, могу да заштите виталне интересе српске заједнице у покрајини.
Тек потом моћи ће да се размишља о укључењу Срба у институције Косова и Метохије које би морале да се преобразе у демократске, а то значи мултиетничке, нагласио је председник Владе.
Свестан сам да говорим нешто што Срби на Космету добро знају полазећи од свог горког искуства у последњих пет и по година, навео је он и нагласио да је политика Србије заснована на Плану Владе јединствено усвојеном у Скупштини Србије.
Према његовим речима, приликом спровођења овог плана морају се стално консултовати одговорни политичари у Србији, укључујући представнике Срба с Косова и Метохије који морају да знају став државног руководства о сваком конкретном питању, па и да учествују у формулисању тих ставова.
На питање када треба очекивати нови устав Србије, Коштуница је одговорио да то очекује почетком пролећа наредне године јер нема суштинских разлога да тако не буде.
Што се положаја Косова и Метохије тиче могу да истакнем уставно решење из Нацрта устава који је дала Влада Србије. Космет је овде одређен као аутономна покрајина чији се положај уређује посебним законом који доноси двотрећинска већина народних посланика. Све остало је ствар "тегобног" процеса који нам предстоји и за који, као држава, морамо бити у потпуности спремни, закључио је председник Владе Србије.