Аутор:
Танјуг
Лабус је, учествујући на округлом столу на тему "Национални консензус о европској будућности Србије", који се одржава у Центру "Сава", рекао да би наша земља већ 2006. године могла да постане придружени члан ЕУ, а да 2007. или 2008. године добије статус кандидата за ЕУ.
Он је упозорио да је један од преосталих услова за позитивну студију изводљивости сарадња са Хашким трибуналом и да морамо да докажемо функционалност државне заједнице СЦГ.
До краја ове и почетка следеће године могли бисмо да потпишемо Уговор о придруживању и стабилизацији, оценио је потпредседник Владе и додао да су услови за све земље за европске интеграције исти и да приступање ЕУ није само политички чин, него да ће он донети и бољи живот грађанима.
Лабус је истакао да Влада ради на испуњавању услова за студију изводљивости и да је формирала преговарачки тим и осам радних група.
Председник Скупштине Србије Предраг Марковић оценио је да у процесу прикључивања ЕУ националне скупштине обављају први и најважнији посао доношењем закона. Он је подсетио на то да је Резолуција о придруживању ЕУ која је усвојена у парламенту симбол консензуса јер је показала да је Србија у једном тренутку изразила солидарност.
Шеф Мисије ОЕБС-а у СЦГ Маурицио Масари изразио је спремност за помоћ нашој земљи у придруживању ЕУ, истакавши да наша земља у том процесу треба да испуни техничке и политичке услове.
Технички услови односе се на хармонизацију закона са прописима ЕУ, а политички услови на сарадњу са Хашким трибуналом и на функционисање државне заједнице СЦГ, објаснио је Масари.
Округли сто "Национални консензус о европској будућности Србије" организовали су Одбор за европске интеграције Скупштине Србије и Европски покрет у Србији, уз подршку Мисије ОЕБС-а у СЦГ и под покровитељством председника Скупштине Србије Предрага
Марковића.
Лабус је у изјави новинарима рекао да је најновија одлука САД о ускраћивању дела помоћи Србији због непотпуне сарадње с Хашким судом важна за наше политичке односе и изразио наду да ће ти проблеми ускоро бити решени.
САД су изузетно важан фактор и у међународним финансијама и у дипломатским и политичким односима и ако тај фактор имамо на својој страни и преговори сутра о будућем статусу Космета и придруживању ЕУ биће лакши и једноставнији, истакао је Лабус.
Он је оценио да је наша сарадња са Хашким трибуналом значајна "због статуса земље и због оног што грађани очекују од Владе да живе боље", и нагласио да наш однос са ММФ-ом и другим финансијским организацијама зависи од тога какву економску политику водимо у земљи.
Лабус је, уз напомену да је то треће ускраћивање помоћи САД Србији, навео да је нашој земљи до сада обустављено укупно 39 милиона долара помоћи.
Истакавши да ће у наредне две седмице бити обављени "живи дипломатски разговори", Лабус је најавио да ће у нашу земљу доћи високи представник ЕУ Хавијер Солана и комесар за придруживање Холи Рен, а 27. јануара биће одржана седница радне групе са ЕУ, од које зависи позитиван став у погледу студије изводљивости.
Лабус је оценио да је сада прави тренутак да се проблем сарадње с Трибуналом и односи с америчком администрацијом реше, наглашавајући да решење тог проблема не би доводио у везу са финансијском помоћи америчке администрације, него у везу са студијом изводљивости за почетак преговора са ЕУ.