Драгиша Дабетић
Аутор:
Танјуг
Дабетић је на конференцији за новинаре објаснио да бројка од приближно 140.000 избеглица не значи да данас у Србији има два пута мање избеглица у односу на 2001. годину, већ да је око 100.000 људи узело држављанство, док се мањи број вратио у земљу порекла, отишао у треће земље, или, у међувремену умро.
Он је додао да је у току процес ревизије статуса регистрованих лица, тако да ће, када се разјасни ко има право на продужетак статуса избеглице, старе легитимације бити проглашене неважећим, а сви они којима статус буде потврђен добиће нове.
Према његовим речима, и даље ћемо као држава водити бригу о избеглицама, како о онима који су узели држављанство и треба да буду обухваћени интеграцијом, тако и о онима који желе да се врате у Босну и Херцеговину и Хрватску.
Комесар за избеглице најавио је да ће 31. јануара у Сарајеву бити одржан трилатерални министарски састанак на којем ће учествовати представници БиХ, Хрватске и Србије и Црне Горе, а на коме ће бити усвојена декларација о коначном решавању проблема избеглица са овог простора.
Нашу делегацију предводиће министар за људска и мањинска права СЦГ Расим Љајић, а циљ састанка је утврђивање прецизних решења, обавеза и рокова које све три државе морају да испуне како би питање избеглица коначно било решено.
Комесар за избеглице указао је на то да држава Србија наставља да обезбеђује средства за интеграцију избеглица преко ЕУ, и да је при крају израда студије за добијање 20 милиона евра за изградњу станова за избеглице које су већ оствариле држављанство СЦГ.
У приближно 140 колективних центара, рачунајући и 19 на Косову и Метохији у којима има око 1.000 расељених, налази се укупно 11.000 избеглица и расељених који су у најтежој ситуацији. Гашење тих центара биће настављено, али ће алтернативна решења бити проналажена и нико неће остати без крова над главом, рекао је Дабетић.
На питање да ли ће наша делегација у Сарајеву покренути питање нелегалне продаје српске имовине у Хрватској, која је ишла преко хрватске државне Агенције за промет некретнинама, Дабетић је потврдио да ће то сигурно бити једно од најважнијих питања.
Партнери Агенцији за промет некретнинама биле су приватне фирме овде у Србији и Црној Гори и очитио је да се ради о криминалу. Влада Хрватске већ је предузела неке мере, а верујем у то да су и наше власти спремне на то да хрватским органима пруже помоћ, објаснио је Дабетић.
Он је најавио да ће бити испитан сваки спорни случај продаје, односно препродаје српске имовине у Хрватској, а према новом закону о држављанству СЦГ, избеглице ће имати право на двојно држављанство, што ће им помоћи у остваривању свих права, пре свега имовинског.