Никчевић је поводом обележавања 2. фебруара - Светског дана мочварних подручја на скупу, одржаном у галерији Природњачког музеја на Калемегдану, најавио и доношење низа подзаконских аката и истакао да приближно 1,1 милијарда људи нема приступ исправној пијаћој води, као и да годишње три милиона људи умире због употребе загађене воде.
Кустос овог музеја Ана Пауновић је, говорећи о биодиверзитету као основној вредности предела водених станишта, навела да су се људи од давнина настањивали у близини водених површина.
Обележавање Светског дана мочварних подручја (
World Wetlands Day - 2005) је у функцији популаризације Конвенције о мочварним подручјима, која су од међународног значаја, Рамсарске конвенције, као и у циљу промовисања активности на заштити и одрживом коришћењу мочварних подручја, односно акватичних екосистема широм планете.
Централна тема ове године посвећена је заштити разноврсности културних и биолошких вредности мочварних подручја, а слоган је - "Разноврсност мочварних подручја је богатство - не изгубимо га".
Светски дан мочварних подручја обележава се од 1971. године када је у иранском граду Рамсару усвојена Конвенција о мочварним подручјима.