Мирољуб Лабус
Лабус је у изјави за агенцију Танјуг истакао да је висина одобрене квоте за извоз шећера у земље ЕУ резултат преговора који су вођени са Бриселом, током којих је побољшан положај наше земље.
Он је додао да поновно одобрење за извоз шећера показује да се вратило поверење ЕУ у наше државне органе када је реч о извозу шећера.
Према његовим речима, у разговорима са Бриселом квота је са првобитних 150.000 повећана за 30.000 тона, што је највећа квота у поређењу са осталим западнобалканским земљама.
Према незваничним најавама у Бриселу, за Хрватску је предвиђена количина од 40.000 тона.
Потпредседник Владе изразио је уверење да ће са ових 180.000 тона целокупан вишак домаће производње моћи да буде извезен у Европску унију, као и очекивање да ће Савет Уније врло брзо донети ту одлуку, а Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде на одговарајући начин применити ову квоту.
Лабус је изнео податак према коме је од 10. августа прошле до краја јануара ове године извезена 205.081 тона шећера, која помножена са ценом од 640 евра по тони даје износ од више од 130 милиона евра, што је, како је истакао, леп извозни приход и за произвођаче шећерне репе и за све оне који производе шећер.
Он је нагласио да садашњи систем контроле извоза шећера у земље ЕУ, "од њиве до границе", онемогућава понављање ситуације или сумње да ли је порекло шећера домаће.
Царински систем је унапређен, постоји веома тесна сарадња између инспектора у пољопривреди, царине и других служби, тако да то што је било у прошлости више не може да се понови и то је био разлог због којег смо успели да повећамо ову квоту, истакао је потпредседник Владе.
Да би предлог Генералне дирекције за пољопривреду постао правоснажан, морају претходно да буду завршени преговори Европске комисије са свим западнобалканским земљама, а затим да све те предлоге у обједињеном облику усвоји Савет Уније. Ако се тај процес оконча до лета, одлука о годишњој квоти за СЦГ постала би правноснажна 1. јула ове године.